Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

CUKRÁRNA U ŠILHAVÉHO JIMAMAREK TOMAN

V pistolnické cukrárně U Šilhavého Jima se neservírují pouze čerstvě mletá káva, zákusečky a vaječňáček, ale hlavně literární laskominy. Od doby, kdy knihovnice Oprátková Boženka založila vězeňskou knihovnu a zpříjemňuje nejotrlejším trestancům dostaveníčko se šibenicí předčítáním a kolektivní interpretací literárních děl, srdce lotrů jihnou a mění se i jejich chutě. Souznění však naruší Dante Skunk Shakespeare, největší literární gangster všech dob, bezostyšně zcizující veškeré texty od klasických románů až po jízdní řády. Souboj s knihomolským banditou skončí vítězně pro neohroženou českou knihovnici, jež si sice mezi drsnými muži Divokého Západu nezjedná podporu pro povstání proti Habsburkům, avšak kultivovaný duch jejích sedánků se promítne do podoby města. Marek Toman mistrně splétá parodická vlákna s parafrázemi a skládá hold literatuře vysoké i nízké, protože oběma je přisouzena moc napravovat pokřivený svět: z městečka Sheydrem se nakonec stane Rowney.

Marek Toman (1967), absolvent FF UK, působil v literární redakci Českého rozhlasu a od roku 1997 na MZV ČR. Vedle vlastní tvorby je činný i jako překladatel a editor. Do literatury pro děti vstoupil knížkou O Ryzce a Vraníkovi (2003). Následující romány se obracely do minulosti: Dobytí ostrova Saaremaa (2007) vykreslovalo křižácké dobývání Pobaltí a Můj Golem (2009) se volně inspiroval příběhem rabiho Löwa. Historickými látkami a jejich současnými ozvuky se zabývá i v prózách pro dospělé, např. v knihách Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (2014) nebo Chvála oportunismu (2016).

Františka Loubat (1986) vystudovala VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky. Se scenáristou Tomášem Končinským začala roku 2012 vytvářet pro portál artalk.cz komiksový strip Kustodka Květa, jenž získal cenu Muriel 2014 a dočkal se i knižního vydání (2015). Postapokalyptický komiks Sicktown (2012, vydaný pod dívčím jménem Františka Lachmanová) zvítězil v soutěži Art Books Wanted. Ilustrovala knížku Ivany B. Englmaierové Srdcový erb (2013, jako Fany Lachmanová) a ve spolupráci se sdružením Ašta šmé vytvořila komiks Nebuď jak gadžo! (2016).

CUKRÁRNA U ŠILHAVÉHO JIMA
Ilustrátor: Františka Loubat
176 stran
Praha, Baobab 2018
ISBN:978-80-7515-075-2
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace