Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

CO VYPRÁVĚLA GORILAMarkéta Pilátová

Když autorka zpovídala Marka Ždánského, ošetřovatele z pražské zoo a spolutvůrce knížky Gorilí táta (2013), zasáhl ji tragický osud gorilího samce Ponga. Mládě odchycené v džungli pytláky vyrůstalo izolovaně v otřesných podmínkách soukromého zvěřince arabského šejka, odkud se dostalo až do trojského pavilonu lidoopů. Vystresovaný nováček se tu díky zkušené samici Kambě celý rok začleňoval do gorilí tlupy, jenže pak jeho vytoužený domov smetla stoletá voda. Namísto čtenářsky vděčného formátu historek ze zoo nabízí Markéta Pilátová baladu o hledání identity a právu na sebeurčení. Coby ukázkový příklad stockholmského syndromu se Pong zprvu se svými vězniteli identifikuje, neboť jako „Mauglí naruby“ se cítí být člověkem. Kambino sugestivní líčení rodné džungle mu pomáhá poznat, kým ve skutečnosti je, a návrat k sobě pak dovrší zájmem o atraktivní vůni gorilích slečen. Jeho sebezpyt – tak lidský, tak univerzální – nastoluje řadu etických otázek ohledně chovu zvířat v zajetí. Hrdina se aspoň protentokrát nestane obětí naší nadřazenosti: vymaní se z pomyslné klece pochyb a mříží skutečných ho zbaví běsnící živel. Kniha ho ale nenechá utonout při povodni a dopřeje mu návrat do rajského pralesa.

Markéta Pilátová (1973) se po studiích romanistiky a historie na FF UP věnovala publicistice a překladatelství. Jako lektorka češtiny v Brazílii a Argentině načerpala inspiraci i pro literární tvorbu. V prózách pro děti s oblibou rozvíjí téma jinakosti. Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009), Víla Vivivíla a piráti jižního moře (2010), Kiko a tajemství papírového motýla (2010), Kiko a tulipán (2016) a Papírový Pepino (2018). Novely Jura a lama (2012) a Velký úklid (2018) rozvíjejí náměty z rodinného soužití.

Daniel Michalík (1974) absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a poté ateliér filmové a televizní grafiky VŠUP. Do roku 2005 tvořil v oblasti sklářství, v současnosti se zabývá grafickým designem a knižní ilustrací. Ilustroval knížky Markéty Pilátové o dívence Kiko, o skřítku Pepinovi a dále Poetický slovníček dětem v příkladech (2012) Radka Malého.

CO VYPRÁVĚLA GORILA
Ilustrátor: Daniel Michalík
56 stran
Praha, Novela bohemica 2019
ISBN:978-80-87683-95-8
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace