Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

CO SE DĚJE V PODPOSTELÍHANA LEHEČKOVÁ

Půltucet krátkých pohádek o dětech, jimž strach ze tmy, noční můry, stesk nebo třeba jen obyčejná nuda brání oddat se klidnému spánku, se spolu se závěrečnou sedmou historkou o notorickém spáči odehrává v krajině Podpostelí. Její obdélníkové ostrůvky se rozkládají pod každým lůžkem určeným k přespání, vlakové lehátko nevyjímaje. V chuchvalcích prachu mezi pohozenými hračkami a zapomenutými ponožkami přebývají mluvící pavouci, skřítkové, bubáci i snovovci pověření každonoční scenáristickou prací vysílanou do hlaviček nejmenších, přičemž dlužno zdůraznit, že starosti oněch tvorů se nápadně podobají těm lidským. Pohádková nokturna Hany Lehečkové si pohrávají s motivem snu, v němž se nespavcům dostane výchovné lekce či návodu, jak překonat strach. Příští večer se tím pádem vyznačuje spikleneckým očekáváním, co jim zase představitelé Podpostelí uchystali za novinku.

Hana Lehečková (1990) vystudovala obor teorie a kritika na DAMU. Věnuje se rozhlasové a divadelní tvorbě. Roku 2012 vyhrála dramatickou soutěž Švandova divadla, jež následně uvedlo její hru V(ý)chod. Napsala několik rozhlasových pohádek a pro večerní cyklus Hajaja i desetidílný seriál Vesmírné putování komety Julie (2018), který byl v sedmapadesátileté historii pořadu poprvé odvysílán živě. Soubor Co se děje v Podpostelí je její knižní prvotinou.

Ondřej Dolejší (1988) absolvoval studia interaktivní grafiky na VOŠ Václava Hollara a poté obor animovaná tvorba na FAMU. Pracuje jako grafický designér a ilustrátor. Vytvořil obrazový doprovod k e-learningovému programu Národního muzea Dotkni se 20. století. Ilustroval interaktivní knížky Bojovníci (2017), Jak se stát hvězdou (2017) a Jak se stát mistrem vypravěčem (2017).

CO SE DĚJE V PODPOSTELÍ
Ilustrátor: Ondřej Dolejší
76 stran
Praha, Fragment 2018
ISBN:978-80-253-3777-6
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace