Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Co byla a co je televize - dobrodružná výprava za obrazovkou pro malé i velkéTereza Czesany Dvořáková, Lucie Záhorová, René Melkus

Namodralý blikot obrazovek vábil prarodiče a rodiče dnešních dětí už v éře analogového vysílání, kdy televizor ještě vyhlížel jako neforemná bedna. Autorský kolektiv pod vedením Terezy Czesany Dvořákové zve malé uživatele těch moderních plochých k exkurzi za rozloženými řádky a pixely od konce 19. století až do ryze digitální současnosti. Zasvěceným průvodcem televizním zákulisím i uspořádáním přijímače je pán, jehož podobu si ilustrátor Nikkarin vypůjčil od jednoho z prvních kameramanů Československé televize – Eduarda Landische. Elektrotechničtí nadšenci přivítají experimentální část knihy připravenou Vladimírem Bradáčem. Přestože vlastnoručně vyrobenou snímací komorou asi integrovanou kameru v dnešních vyspělých mobilních telefonech nenahradí, bude jim na chvíli přáno zakusit pocity, jež se zmocňovaly průkopníků vysílání obrazu a zvuku na dálku. A krom toho: televize i profese s ní spjaté se vyvíjejí a učenlivě vstřebávají novinky od mladých vývojářů, takže za pár let může mít tento bedekr další úctyhodné pokračování.

Tereza Czesany Dvořáková (1977) absolvovala filmovou vědu na FF UK, kde po doktorátu také vyučuje, a dále filmovou a televizní produkci na FAMU. Tématu zasvětila vedle odborných prací i naučné tituly pro děti Jak vznikl film (2017) a Jak se dělá film (2019, s Ondřejem Beránkem).

Lucie Záhorová (1977) vystudovala Zemědělskou fakultu JČU. Pracuje v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR v sekci popularizačních aktivit. Dcera významného televizního kameramana Eduarda Landische iniciovala vznik této knihy a poskytla týmu řadu dokumentárních materiálů.

René Melkus (1974) po vystudování KTF UK působí jako kurátor v Národním technickém muzeu, kde má na starost sbírky elektrotechniky. Je spoluautorem výstavních katalogů Věda a technika v Československu v letech 1945–1960 (2010), Hudba ve spirále (2014) a Továrník Pála a Lepší Slaný (2017).

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) se po maturitě na prostějovské obchodní akademii pohyboval v knihkupecké branži. Ve svobodném povolání se jí věnuje zejména jako autor komiksových alb (např. trilogie 130). Jeho Super Spellsword Sága: Legenda o nekonečnu (2019) získala Zlatou stuhu.

Co byla a co je televize - dobrodružná výprava za obrazovkou pro malé i velké
Ilustrátor: Nikkarin
80 stran
Praha, Argo 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3306-6
Věk: (OD 8 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace