Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

CIRKUS BRUNOJaroslav Kovanda, Nikola Hoření

Svobodomyslné prostředí cirkusu, které se v literatuře pro mladší děti dočkalo stovek zpodobení, nadmíru láká nejen všechny malé, ale i velké toužící užít si pestrou paletu výstupů v šapitó. Však už se to chystá, velevážené obecenstvo! V básni Jaroslava Kovandy jede jeho cirkus Bruno po kolejích do autorova rodného Zlína a přepravuje ledacos překvapivého. Kromě očekávaných zvířat, jimž vévodí opice v pyžamech („a sklízejí ovoce na stromech“) či „velbloudi, kteří na lidech rohlíky loudí“, se v konvoji vezou i cvičená blecha, kouzelnický klobouk nebo opravdové traktory. Pábivou skladbu všestranného umělce bohatě ilustrují místy doslovné, a přesto zábavné celostránkové kresby, jež se tak jako obří plachta cirkusového stanu roztáhnou až do předsádek, aby byl účinek féerie stoprocentní.

Jaroslav Kovanda (1941) vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, pracoval jako učitel, korektor, kulisák a topič. V letech 1997–2006 vedl časopis pro současnou poezii Psí víno. Výbor z jeho poezie vyšel pod názvem Žádný žebř (2005) a následovaly sbírky Výlet na Kost (2007) a Jákobův dvoják (2013). Autobiografické rysy vykazují prózy Pulec šavlozubý, reportáž psaná na zahrádce (2009) a román Gumový betlém, fiktivní kronika jedné rodiny (2010). Tvorbu tohoto malíře, sochaře a literáta představuje i katalog Muž v trojobalu (2011).

Nikola Hoření (1989) studovala na VŠUP nejprve obor písmo a typografie, nakonec absolvovala zdejší ateliér ilustrace a grafiky. V roce 2012 výtvarně doprovodila nové vydání poetické knížky Tati, tobě přeskočilo Williama Saroyana. Nápaditě ilustrovala soubor bajek Radka Malého Příhody matky Přírody (2015), švédskou trilogii Barbro Lindgrenové Tajné bratrstvo I–III (2016–2017) a pro edici Manamana nakladatelství Meander starozákonní adaptaci David a Goliáš (2017).

CIRKUS BRUNO
Ilustrátor: Nikola Hoření
48 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-073-3
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace