Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

CÍLOVNÍCIEva Papoušková

Desetiletý Záviš, jehož lumpačení přerůstá rodičům přes hlavu, nastupuje od září 1947 na internátní Kolej Jiřího z Poděbrad. Nově založená škola chce po vzoru anglického Etonu vychovávat mravně ušlechtilé studenty, poskytovat jim co možná nejkvalitnější vzdělání a vést je v duchu skautských ideálů ke kamarádství, k fyzické zdatnosti a zručnosti. Přesto si Záviš alias Píďa a jeho spolužáci najdou čas, aby na vlastní pěst prozkoumávali tajemství, o něž v budově poděbradského zámku není nouze. Hodnoty, k nimž jsou vedeni, jsou sice nadčasové, nicméně ještě v témže školním roce zemi dočasně opanuje falešné rovnostářství a pokrytectví potentátů vzešlých z „lidu“. Píďa a jeho věrní musejí ústav opustit, avšak stihli už pochopit, že ze svobody ducha plynou i závazky. Vysvědčení o tom, že uspěli, jim vydal život sám: z jejich řad vzešli významní vědci, umělci, dokonce i náš první polistopadový prezident. Eva Papoušková svěřuje vyprávění dětskému hrdinovi, takže dobové souvislosti vyvěrají zpoza klukovských dobrodružství a reportážní ilustrace Galiny Miklínové jejich dokumentární rozměr umocní.

Eva Papoušková (1969) absolvovala filmovou a televizní scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Je autorkou řady scénářů k televizním seriálům, k televizní pohádce Řád saténových mašlí (2000), k celovečernímu filmu Svatba na bitevním poli (2008), vytvořila rovněž scénář k večerníčku G. Miklínové O Kanafáskovi (2004). Humoristickou novelou Kosprd a Telecí (2013, Zlatá stuha) debutovala v próze pro děti. Mladším čtenářům věnovala též knížku Cestování s velrybou (2014) nebo sešity s prázdninovými úkoly pro školáky.

Galina Miklínová (1970) absolvovala VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky. Zabývá se animovaným filmem (mj. televizními večerníčky) a knižní ilustrací. Do širšího povědomí dětských čtenářů se dostala výtvarným doprovodem pohádek a básnických sbírek Pavla Šruta Pavouček Pája (2001), Veliký tůdle (2003), Verunka a kokosový dědek (2004, Zlatá stuha a Čestná listina IBBY 2006), Příšerky & příšeři (2005) a Šišatý švec a myšut (2007). Ilustrovala i jeho populární trilogii o lichožroutech (2008–2013) a režírovala její celovečerní filmovou adaptaci (2016).

CÍLOVNÍCI
Ilustrátor: Galina Miklínová
128 stran
Praha, Paseka 2018
ISBN:978-80-7432-924-1
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace