Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
CHYTRÉ POHÁDKY PRO MALÉ ROZUMBRADYJiří Žáček
Třetí svazek pohádkových adaptací doprovázených ilustracemi Adolfa Borna pokračuje v úsilí Jiřího Žáčka kompletovat kouzelné látky z celého světa podle tematického klíče. Nyní ho zaujaly bystrý úsudek a moudrost, jež se navzdory zlovůli nakonec prosadí. Mezi nejstaršími vyprávěními, parafrázujícími ještě biblické náměty, zaujme příběh O králi Šalomounovi; zastoupeny jsou však i pohádky a anekdoty, v nichž ženská chytrost předčí rozum mužských protihráčů. Vybavujeme si Chytrou horákyni v podání Boženy Němcové, méně už třeba slovenskou pohádku Na chytrou ženu je i čert krátký. Autor nezapomněl ani na „moudré blázny“ – jak je příhodně nazval Emanuel Frynta –, a tak se ke slovu dostanou Nasreddin s Enšpíglem. Zvířecí šibaly zastupuje kupříkladu mazaná opice, která přechytračila tygra a do tohoto souboru připutovala až z Brazílie.
Jiří Žáček (1945) absolvoval stavební fakultu ČVUT a do roku 1991 pracoval jako nakladatelský redaktor. Už první básnické knihy pro děti Aprílová škola (1978), Ahoj, moře (1980), Kolik má Praha věží (1984) a Pro slepičí kvoč (1986) mu zajistily široký ohlas publika. Jeho poetika se sice proměňuje, avšak i v novějších knížkách Nemalujte čerta na zeď (2001) či Dobrý den, dobrou noc (1998 a 2011) si uchovává radostnou hravost. Autor oblíbeného Slabikáře (s ilustracemi Heleny Zmatlíkové) a scénáře k večerníčku Krysáci (2010) také adaptuje látky lidové slovesnosti ze všech koutů světa – ve svazcích Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky (2011) a Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky (2013). Letos obdržel Zlatou stuhu za celoživotní dílo.
Adolf Born (1930), malíř, grafik a ilustrátor, studoval na VŠUP a AVU. Ilustroval čtyři stovky titulů různorodých žánrů pro všechny věkové kategorie: pro děti nejčastěji příběhy Miloše Macourka, a to počínaje knihou Jakub a dvě stě dědečků (1963). Spolupráce s Jiřím Žáčkem se datuje už od jeho debutu Aprílová škola. Podílel se na tvorbě animovaných filmů (Mach a Šebestová, 1977, knižně 1982). Vystavoval po celém světě a obdržel četná domácí i zahraniční ocenění (Nejkrásnější kniha, Zlaté jablko BIB, Zlatá stuha, český finalista Ceny H. Ch. Andersena 2008 apod.).
Ilustrátor: | Adolf Born |
256 stran | |
Praha, Slovart, 2014 | |
ISBN: | 978-80-7391-907-8 |
Věk: | (5+) |