Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Cha cha chá, zasmál se MordechajKlára Smolíková - Tobiáš Smolík

Syn židovského hodináře Mordechaj Cajt má za ušima, ale i v roce 1865 ho sráží humpoláctví let telecích. Když rozbije pendlovky, které jim svěřil do opravy rabi, cosi se stane s časem. Věčný smíšek se tak vmžiku ocitá před branami rodné Prahy o tisíc roků zpět vedle bájného kupce Ibráhíma ibn Jákúba, jenž shání průvodce. Tím však naschvály ozubených koleček nekončí. Po splnění úkolu hocha uvrhnou tu do Jeruzaléma, tu zas do českých venkovských ghett, do renesance Maharalova Golema, ba i na bojiště třicetileté války a roku 1848. Chlapcův návrat domů prokládají dvoustrany komentující klíčové momenty dějin a rituály diaspory, její emancipaci i asimilaci, postoj majority k ní i odkaz souvěrců, kteří předběhli dobu. I poděs Mordechaj se v tom pocvičí. Ač by se zdálo, že spisovatelka jen kopíruje osvědčený rámec trestu za vyučenou, využitý v předešlých dílech, nemylme se. V osidlech časoprostoru se hrdina dozví důležité věci o sobě a svém otci: ne tak úzkoprsém, jak se zprvu jevilo.

Klára Smolíková (1974) studovala estetiku a teorii kultury na FF UK. Píše knížky pro děti (např. Cha, cha, chá, zasmál se Mordechaj, 2020, Vesmírná zásilkovna, 2023) a scénáře ke komiksům (např. Viktorka a vesmírná dobrodružství, 2014, Pozor, v knihovně je kocour!, 2019) i večerníčkům (Vynálezce Alva, 2012). Ve své tvorbě často kombinuje edukativní a zábavní prvky, vytváří pracovní listy a další didaktické
materiály, působí též jako lektorka. 

Tobiáš Smolík (1994) vystudoval hebraistiku a etnologii na FF UK. Lektor edukačních programů (Post Bellum) vytvořil mj. naučnou stezku pro židovskou čtvrť v Třebíči. Po matčině boku se autorsky představuje poprvé.

Vojtěch Šeda (1985) se po dokončení VŠUP zaměřuje na ilustrační tvorbu s historickými náměty. Podílel se na interaktivním komiksu Československo 38–89, ilustroval knihu Největší příběhy české kopané (2017) Ondřeje Fuczika či epopej 1918 aneb Jak jsem dal gól přes Celé Československo (2018) Venduly Borůvkové. Kresby v Hravém průvodci Prahou (2019) Ivy Petřinové mu vynesly Zlatou stuhu. S Klárou Smolíkovou spolupracoval i na titulech Spolkla mě knihovna (2017) a Pozor, v knihovně je kocour! (2019).

Cha cha chá, zasmál se Mordechaj
Ilustrátor: Vojtěch Šeda
124 stran
Praha, Argo 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3205-2
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace