Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
CESTY DĚTÍ DO STALETÍ 2 ANEB JAK BĚLA A KUBA PUTOVALI ZA NAŠIMI PANOVNÍKYKateřina Schwabiková
Peripetie dobové každodennosti a mentality – tedy nejvděčnější momenty při studiu dějin – našly v osobě Kateřiny Schwabikové nápaditou interpretku sázející na výhody principu „školy hrou“. Další sadu výprav Běly a Kuby do hlubin věků má na svědomí tlačítko s královskou korunkou, jež minule sourozenci z jedné běžné rodiny na stroji času přehlédli. A tak se s nimi jejich vrstevníci přenesou do deseti historických prostředí počínaje palisádami velkomoravského hradiště a konče zahradami Pražského hradu z raných let působení T. G. Masaryka, aby poznali, co obnáší druhým vládnout. Libreto s přispěním komiksů a glos poukazuje na rozličné způsoby správy země od pokrevního nástupnictví – autority zdegenerované za éry absolutistických monarchií – až po prezidentskou volbu, v českých podmínkách mnohdy formální. Proto je pro nás skutečná správa „věcí veřejných“ záležitostí vcelku mladou. Zasazením děje do klíčových okamžiků autorka současně předvádí podoby panovnického majestátu, protože se staneme svědky vraždy knížete Václava, pohřbu Karla IV., zvolení Jiříka z Poděbrad či svatby Františka Josefa.
Kateřina Schwabiková (1978) absolvovala obor dějepis – základy společenských věd na PedF UK. Pracuje v Ústavu dějin Univerzity Karlovy, překládá populárně- naučnou literaturu z němčiny (pod dívčím jménem Anděrová). V historickém bádání se věnuje zejména období husitské revoluce a aspektům vzdělanosti v raném novověku. Nabídku uměleckonaučné literatury pro mládež obohatila přede dvěma lety prvním svazkem Cest dětí do staletí s podtitulem Jak Běla a Kuba poznávali naši historii.
Barbora Botková (1983) vystudovala francouzštinu a výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vedle povinností středoškolské učitelky se věnuje volné tvorbě, grafickému designu, knižní a komiksové ilustraci. Kromě spolupráce s Kateřinou Schwabikovou se výtvarně podílí na knihách spisovatelky Petry Braunové, doprovodila i komiks básníka Jiřího Žáčka Šípková Růženka (2011).
Ilustrátor: | Barbora Botková |
80 stran | |
Praha, Slovart 2015 | |
ISBN: | 978-80-7391-166-9 |
Věk: | (10+) |