Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
ČEŠTÍ CESTOVATELÉ – ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ PŘÍBĚHY DOBRODRUŽNÝCH VÝPRAVJana Jůzlová, Jiří Fixl
Naše země bez moře a bez kolonií měla sice při rozvoji cestovatelství horší podmínky, a přece se blýskne osobnostmi, které udělaly díru do světa. Tři desítky těch nejznamenitějších zařadila Jana Jůzlová do alba medailonů, jejichž průběh ilustrují komiksová okénka a datové boxy. Od počátku 14. století, kdy Odorik z Pordenone navštívil Tibet, až po rok 1939, kdy totalita nadlouho zamezila volnému pohybu osob, inspirovaly kroky těchto odvážlivců ponejprv věroučné zájmy, ne-li rovnou misijní nebo diplomatické pověření. Jiné zase k cestě přiměl bonton mladého kavalíra, jenž se má ve světě otrkat podobně jako studentstvo na Erasmu. Míru exotičnosti výprav pak za Rakouska-Uherska prohloubili badatelé, jejichž zásluhou na glóbu ubylo míst, kde „jsou lvi“. Vypátrali prameny Eufratu a nejkrásnější leknín, dovezli na ukázku pravého indiána nebo prchali před zavilými Mašukulumby. A dlužno dodat, že za mnoha jejich činy stál mecenáš Adalbert Fingerhut alias Vojta Náprstek. Jeho pražské muzeum patří k místům, která autorka radí navštívit, protože právě tam se prezentují úlovky českých cestovatelů in natura.
Jana Jůzlová (1974) vystudovala historii na FF UK a pracuje jako redaktorka naučných publikací. Roku 2007 debutovala cestopisem Tři ženy v Indii (se S. Boarovou a M. Hanelovou), na nějž navázala prací Jak si užít cestování (2016). S historikem Radkem Diestlerem vytvořila příručky Velcí panovníci Evropy (2008) a České dějiny v kostce (2014), libretem opatřila ilustrace Aleše Jiránka v knize Pražské věže (2013). Dětské čtenáře oslovila svazky Světoví Češi 1 (2015; s Jiřím Černým a Jiřím Fixlem) a Světoví Češi 2 (2016, s J. Fixlem).
Jiří Fixl (1950), absolvent ateliéru Zdeňka Sklenáře a Rostislava Vaňka na VŠUP, začínal ve Studiu Jiřího Trnky a přes dvě desetiletí působil jako výtvarný redaktor Albatrosu a Mateřídoušky. Doprovodil na 130 titulů od leporel, učebnic a uměleckonaučných titulů až po beletrii pro děti (mj. díla Josefa Bruknera, Jiřího Kahouna, Karla Poláčka a Jiřího Žáčka). Dvojnásobný držitel ceny Nejkrásnější kniha Československa (1982 a 1987) se prosazuje i autorskými knihami (Studio efef).
Ilustrátor: | Jiří Fixl |
88 stran | |
Praha, Mladá fronta 2018 | |
ISBN: | 978-80-204-4956-6 |
Věk: | (9+) |