Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ČERNOBÍLÉ PRÁZDNINYLucie Šavlíková

Prvotina Černobílé prázdniny ve skutečnosti hýří všemi barvami a vůněmi přírody, jak se na pohádku o letním lelkování sluší. Pobyt na chatě v lůně lesů mimo dozor starostlivých rodičů – jen ve společnosti laskavé pratety, která je nevyčerpatelnou studnicí historek a k snídani bez mrknutí oka servíruje kakao a žužu – Honzíkovi zaručuje báječný oddech. Ještě ale netuší, co na něj čeká pod povrchem země: v jezevčí noře, kam se jednoho dne proboří, nalézá tvory, kteří ho jako maskoti provázeli už v útlém dětství. Teď si spolu užijí spoustu zábavy, napraví pár nespravedlností a naučí se toleranci a empatii, přičemž se chlapci dostane i účinné logopedické lekce. Lucie Šavlíková se v závěru humorné zkazky vytasí s pečlivě připravovanou a oddalovanou pointou. Ta potvrzuje Honzíkovo zjištění, jak je občas prospěšné ocitnout se v cizí kůži a že láska propojená úctou překoná veškerá protivenství.

Lucie Šavlíková (1970) se po studiích angličtiny a francouzštiny na FF UK věnovala překladatelství a redakční práci. Působila v magazínu 100+1 zahraniční zajímavost, poté jako redaktorka literatury pro děti a mládež v nakladatelství Albatros, Mladá fronta a Euromedia (Pikola). V současnosti se těmto aktivitám věnuje na volné noze. Černobílé prázdniny jsou její beletristickou premiérou.

Ilona Komárková (1977) absolvovala SUPŠ v Praze a pracovala jako propagační výtvarnice v divadle Minor. Nyní se tato grafička věnuje volné tvorbě – zejména ilustracím, výrobě šperků, hraček a dárkových předmětů pod obchodní značkou Komára. Ilustrovala katechetickou knížku Ráchel Bícové Ovečka Barborka (2003), leporelo Petra Wagnera Dřív než půjdem spát (2016), pohádky Kateřiny Foltánkové Verunka Tomšů a sedm princezen (2017), hororové grotesky Pavla Brycze ze série Emil a upíři (od roku 2018) a také naučnou knížku Markéty Špačkové Kdo bydlí v norách a doupatech (2018).

ČERNOBÍLÉ PRÁZDNINY
Ilustrátor: Komára
120 stran
Praha, Portál 2018
ISBN:978-80-262-1305-5
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace