Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ČAPEK & ČAPEK – HRAVĚ SVĚTEM VELKÝCH UMĚLCŮ JOSEFA A KARLAKarin Vrátná Militká, Monika Švec Sybolová

Průvodci povedené interaktivní publikace jsou jednak Robot, odkazující na rané drama Karla Čapka R. U. R. a na bratra Josefa, který slovo vymyslel a poslal do světových jazyků, a jednak Fantomas, populární postava francouzské brakové literatury a pamětnické filmové trilogie, nyní v apartním klobouku. Už tato volba naznačuje, že se malí zájemci o život a dílo bratří Čapků, kteří zásadně ovlivnili české a světové umění minulého století, nudit nebudou. Karin Vrátná Militká a Monika Švec Sybolová vybraly, co by jim mohlo být po takové době blízké: jejich rodokmen, Josefovy obrazy a ilustrace, úryvky z próz sourozenců, jež psali i pro nejmenší, nebo Karlovu mločí satiru a zahrádkářské fejetony. Společně s ilustrátory prokazují cenné zkušenosti s edukačními dílnami pro nejmladší návštěvníky galerií. V přiloženém skicáři je vedou k porozumění a kreativitě tak, aby publikum pochopilo výtvarné, literární i novinářské dílo obou bratrů, a využívají k tomu odpovídající emoce dětí a jejich blízkých.

Karin Vrátná Militká (1983) studovala výtvarnou výchovu a matematiku na PedF UP a absolvovala stáž na St. Cloud State University of Minnesota. Působila jako edukátorka v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Lektorské centrum Galerie Středočeského kraje vede od roku 2011.

Monika Švec Sybolová (1976), absolventka dějin umění a estetiky na FF UK, pracuje jako kurátorka pro edukační činnost Národní galerie v Praze. Podílí se na různých doprovodných programech výstav (GASK, Památník Lidice aj.)

Lenka Jasanská (1964) absolvovala pražskou SUPŠ, ilustruje knihy a graficky vypravuje výtvarné katalogy. Ilustrovala mj. Himálajské pohádky (2012) v převyprávěních Miroslava Pošty či pohádkové výbory Jana Vladislava Propánakrále! (2013) a Ilsy Weberové Dobrodinec Báruch – židovské pohádky (2015).

Jakub Hrdlička (1986) studoval výtvarné umění a grafický design na UJEP v Ústí nad Labem. Pro nakladatelství Verzone ilustroval ještě Abecedu (2016) Jana Branického.

ČAPEK & ČAPEK – HRAVĚ SVĚTEM VELKÝCH UMĚLCŮ JOSEFA A KARLA
Ilustrátor: Lenka Jasanská
Ilustrátor: Jakub Hrdlička
112 stran
Praha, Verzone 2018
ISBN:978-80-87971-26-0
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace