Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BYLUM NEBYLUMDANIELA FISCHEROVÁ

Idylickému městečku Ostrovín hrozí, že z něj brzy nezbude kámen na kameni, a dokonce se z něj začali ztrácet lidé. Za vším stojí souboj o dva pradávné fascikly: mocnou knihu tvoření Bylum a knihu boření Nebylum, jež by v držení darebáka napáchaly nedozírné škody ve světě, který se před našima očima doteď tak slibně vyvíjel. Kdo ho podle zákonů žánru fantasy spasí? V dramatickém oblouku spleteném z několika vrstev vyprávění se utkají malost dospělých a vroucná dětská touha zasáhnout proti příkoří. Daniela Fischerová s chutí až živelnou líčí úžasný svět knih a jejich strážců, aby vyzdvihla světonázor spisovatele: na počátku všech věcí bylo slovo a to budiž dál univerzální mírou našich skutků. Orientaci v magickém příběhu o znovunalezení rovnováhy usnadňuje barevné rozlišení hlasů aktérů a dějových rovin tak, aby se v nich čtenář snadno vyznal, ačkoli už i u nejmladších lze spoléhat na to, že jim nic klipovitého není cizí.

Daniela Fischerová (1948) se po studiích dramaturgie a scenáristiky na FAMU uplatnila v prvé řadě jako autorka divadelních a rozhlasových her. K jejím nejvýraznějším dílům patří Hodina mezi psem a vlkem (1979), Velká vteřina (1991), Cesta k pólu (2007) a 12 způsobů mizení (2008). Pětačtyřicet let píše i pro děti a mládež. Zaujala soubory Duhové pohádky (1982 a 2003) a Kouzelná lampa (2010) nebo příběhem z horské léčebny Lenka a Nelka neboli Aha (1994). V komedii Pohoršovna (2014, Zlatá stuha) si potměšile pohrála s fenoménem čarodějnického učiliště. Nejmenším věnovala mj. básnickou sbírku Tetovaná teta (2015).

Jitka Petrová (1975) vystudovala obor animace na VŠUP a věnuje se grafice, ilustraci a webdesignu. Za doprovod výboru z české poezie 20. století V Tramtárii, tam je hej (2004) získala Zlatou stuhu i Výroční cenu Albatrosu. Za počítačovou hru pro knihu Krtčí výlety (2006, s J. Hlaváčem) obdržela Cenu Josefa Hlávky. Její hravý rukopis se projevuje v široké paletě knih pro nejmenší: od leporela Jiřího Žáčka O odvážném autíčku (2008), přes svazky naučné (Můj první slovník českého jazyka, 2008) až po dvě večerníčkové série o Bertě a Ufovi (2007–2010, knižně 2014, s M. Adamcem). S autorkou spolupracovala už na knize Pohoršovna.

BYLUM NEBYLUM
Ilustrátor: Jitka Petrová
120 stran
Praha, Pikola 2017
ISBN:978-80-7549-516-7
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace