Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BYLINKÁŘ: PŘÍRODNÍ KOUZLA NAŠÍ BABIČKYMONIKA GOLASOVSKÁ

Moudrá a laskavá bylinkářka Kytička si vede zápisník, do kterého zaznamenává nejen své znalosti o léčivých rostlinách, ale zároveň radí, jak vyrobit hmyzí domeček a čím si zásobit domácí lékárnu. Až přijdou Vánoce, bude mít pro vnučky dárek. Zkušená fytoterapeutka Monika Golasovská sestavila moderní, vizuálně atraktivní atlas léčivek doplněný o praktický receptář. Fakta citlivě zakomponovala do příběhu, v němž babička provází své vnučky Kačenku a Adélku celým rokem a učí je rozumět přírodě, rozeznávat bylinky a správně je sbírat, skladovat, zpracovávat i náležitě užívat. Vlídný tón převážně věcného textu se skvěle doplňuje s rozvernými, snovými ilustracemi Anety F. Holasové, která stvořila pohádkově idylický svět kouzelné přírody, obývaný třemi křehkými ženskými bytostmi v šatech z okvětních plátků. Holasové nechybí cit pro kompozici a náladu celostránkových scenerií, přitom nepodceňuje hravý a humorný

Monika Golasovská (1973) studovala tradiční čínskou medicínu na institutu TČM v Brně a v rámci měsíční stáže též na univerzitě a na klinice v čínském Tianjinu. Poskytuje poradenství v oblasti fytoterapie, pořádá kurzy pro děti i dospělé. Založila Bylinkovou terapii v Praze a na Kokořínsku. Ilustrovaný Bylinkář je její první knihou, vydanou ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint a okruhem tvůrců časopisu Raketa.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), která byla přeložena do několika jazyků a autorce vynesla nominaci na Zlatou stuhu. Vedle vlastních autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu (Pohádka o Ipsíkovi, 2016, Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala řadu příběhů pro děti, např. Kde domov můj: Příběh hymny (2018), Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna Zvířátka z malinové paseky (nové vydání z roku 2019) a Medvídek Popo (2019).

BYLINKÁŘ: PŘÍRODNÍ KOUZLA NAŠÍ BABIČKY
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
128 stran
Praha, Labyrint 2019
ISBN:978-80-86803-57-9
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace