Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BYDLÍME! – PODIVUHODNÉ PŘÍBYTKY ZVÍŘAT A LIDÍJiří Dvořák, Daniela Olejníková

Nad publikací ve tvaru školního sešitu číslo 416, úhledně obaleného a potištěného našíř, zaplesá srdce každého strukturalisty. V této „encyklopedii v příbězích“, která je pro Jiřího Dvořáka osvědčeným prostředkem popularizace námětů z říše zoologie a botaniky, totiž srovnávací metodou sledujeme formy bydlení vybraných živočichů čili klíčové téma disciplíny etologie. Aristoteles postřehl, že člověk je „zoon politicon“, jenže podle biologa Desmonda Morrise jsme i „nahé opice“, a tak nás nepřekvapí, že se po přírodě zhusta opičíme taky v otázce svých příbytků. Dvojdomky připomenou symbiózu raka a sasanky, kdežto šnečí ulity, ptačí budky a čapí hnízda jsou jen jinými výrazy pro lidské karavany, hotely a majáky. Nejkrásnější česká kniha pro děti loňského roku s ilustracemi v tónech červené a zelené umožňuje díky dvěma barevným filtrům pozorovat, v čem se obyvatelé planety míjejí a zase potkávají, neboť jen dobré sousedství jim zaručuje přežití. V paneláku stejně jako v termitišti.

Jiří Dvořák (1970) vystudoval ČZU v Praze a pracuje jako šéfredaktor měsíčníku Naše zahrada. Originální náhled na soužití lidí se zvířaty nabídl už v pohádkových knihách Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005) a Minimax a mravenec (2009). Za vynalézavou encyklopedii Rostlinopis (s ilustracemi Alžběty Skálové) byl odměněn Zlatou stuhou a dočkal se i nominace na Magnesii Literu 2013. Pozoruhodný výklad chování živočichů v jejich přirozeném prostředí podal v poetickém albu Jak zvířata spí (2014, s ilustracemi Marie Štumpfové) či v encyklopedii Havětník (2015, s D. Olejníkovou).

Daniela Olejníková (1986) absolvovala VŠVU v Bratislavě, obory malba a ilustrace. Za knižní a časopisecké ilustrace pro děti i dospělé získala řadu ocenění ještě za studií. Autorská kniha Liek pre Vĺčika (2013) a ilustrace k novelám V melónovom cukre (2011) a Na úteku (2016, Zlatá stuha 2018 za české vydání) jí vynesly ocenění Najkrajšie knihy Slovenska. Sešit Bydlíme! získal totéž ocenění české. Za doprovod ke knihám V melónovom cukre a Trinásť (2012) obdržela plaketu BIB; v roce 2017 jí bylo uděleno Zlaté jablko BIB. Čeští čtenáři ji znají mj. jako ilustrátorku trilogie Martina Vopěnky Spící město (2011–2013) nebo pohádky Ester Staré Největší přání (2017).

BYDLÍME! – PODIVUHODNÉ PŘÍBYTKY ZVÍŘAT A LIDÍ
Ilustrátor: Daniela Olejníková
32 nečíslovaných stran
Praha, Baobab 2018
ISBN:978-80-7515-093-6
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace