Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BUCHTY & LOUTKY DĚTEM – ROZPUSTILÉ POHÁDKY, OBRÁZKY A KOMIKSYMarek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner

Soubor, který nejmladším dětem věnovali členové divadla Buchty a loutky, co do rozvernosti v mnohém navazuje na ducha oblíbených nonsensových pohádek Miloše Macourka. Trojice autorů vyznává princip nespoutané fantazie a nabourává zažité stereotypy: levá růžová botka se vydává v noci na procházku, holčička, která ne a ne jít spát, je nakonec nucena uložit se strachy úplně sama a chlapeček, jenž se stal maskotem popelářů, se dokáže vyrovnat se školou a splní se mu i jeho velké přání. Občasné ironické či přímo potměšilé rýpance se hromadí a vyvrcholí v závěrečných komiksech. Malé publikum pobaví jak příšerky Prd, Fuk nebo Blek, tak neposlušní tatínkové, kteří přes přísný zákaz čichali k vzácné květině v botanické zahradě, a tudíž je trest nemine.

Radek Beran (1968), absolvent loutkoherectví na pražské DAMU, je člen souboru Buchty a loutky, spolupracuje však i s divadly v Liberci, Kladně a Hradci Králové. Podílel se na filmech Caleidoscop, Uspavač či Hodina staroroční. Režíroval celovečerní loutkové filmy Chcípáci (2006) a Malý pán (2015).

Marek Bečka (1964) vystudoval loutkoherectví na DAMU, kde nyní působí jako pedagog a proděkan. V souboru Buchty a loutky se uplatňuje jako herec i jako režisér.

Vít Brukner (1962) po studiích loutkoherectví na DAMU spoluzaložil divadlo Buchty a loutky (1991), pro které kromě režijního vedení skládá i hudbu. Patřil k okruhu autorů samizdatového sborníku X (Desítka) s literární přílohou Violit, byl členem hudebních skupin Národní třída a Domácí kapela. Jeho undergroundové básně otiskla antologie U nás ve sklepě (2013).

Bára Čechová (1975) se jako výtvarnice věnuje především výpravám představení souboru Buchty a loutky. Činná je i v divadle Minor a na dalších českých scénách. Do komiksového alba Kytice (2006) podle námětů K. J. Erbena zpracovala balady Zlatý kolovrat a Lilie.

BUCHTY & LOUTKY DĚTEM – ROZPUSTILÉ POHÁDKY, OBRÁZKY A KOMIKSY
Ilustrátor: Bára Čechová
120 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-974-6
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace