Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BRATŘI V POLIJANA ŠRÁMKOVÁ – MARKÉTA PRACHATICKÁ

Pohádka Bratři v poli, nominovaná na letošní Magnesii Literu pro děti a mládež, je výsledkem spolupráce vyhledávané autorky a jedinečné ilustrátorky. Se slavnými šrafovanými perokresbami Markéty Prachatické jsme se naposledy setkali ve zvířecí dumce o završení života Myši patří do nebe Ivy Procházkové – tentokrát nakreslila hraboše Dageše a sysla Mapíka, kteří si hrají nejen na rytíře a lety do vesmíru, ale třeba i na Herkula a Achilla z trojské války. Sysel je však podle zákonů přírody nucen ulehnout k zimnímu spánku a hraboš užuž čeká na předzvěst jara. Vždyť tam dole pro něj bije srdce nerozlučného kamaráda! Písmo knihy přechází z oranžového podzimního tónu do modravého v zimním období a s blížícím se táním se zase probarví dozlatova, aby vyprávělo o opětovném veselí, skákání a objímání.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Publikuje v časopisech Respekt, A2 a je činná i v Českém rozhlase. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Roku 2010 vydala knížku pro děti Putování žabáka Filemona, pro edici Mikroliška píše drobné pohádky a leporela. Poetické shledání nejmladšího a nejstaršího pokolení líčí v knize Zuza v zahradách (2015). V témže roce vydala i rozpustilou pohádku Kuba Tuba Tatubahn (Zlatá stuha a Honour list IBBY 2018 za ilustrace Filipa Pošivače).

Markéta Prachatická (1953), autodidakt ve významné výtvarné rodině Kolíbalových, nebyla v 70. letech z politických důvodů opakovaně přijata na VŠUP. V roce 1990 pobývala na půlročním stipendiu na Camberwell College of Art v Londýně. Už roku 1984 získala ocenění Premio Grafico Bologna za ilustrace ke knize Alenka v kraji divů a za zrcadlem Lewise Carrolla. Vystavovala na Bienále užité grafiky v Brně, v Art Museu Tokio či na Bienále ilustrací Bratislava. Ilustrovala významné tituly pro dospělé i pro děti (H. Ch. Andersen, Roald Dahl, Milena Lukešová, Charles Perrault, Jaroslav Seifert ad.). Její kresby připomněly např. nedávné reedice děl Kočičí král Pavla Šruta (2009), Písničky bez muziky Emanuela Frynty (2010) a Myši patří do nebe Ivy Procházkové (2017).

BRATŘI V POLI
Ilustrátor: Markéta Prachatická
64 stran
Praha, Běžíliška 2017
ISBN:978-80-906467-6-6
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace