Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Bitva o diamantBára Dočkalová

Slovo diamant se používá také pro označení baseballového hřiště – a právě o ně děti ze dvou odlehlých horských amerických vesnic svádějí boj na konci dobrodružného příběhu, který napsala Bára Dočkalová původně jako scénář pro školní divadlo. Přepis do prozaické podoby je zdařilý nejen kompozičně, ale zejména z hlediska vykreslení psychologie postav a v důrazu na hodnoty, které vyznává hlavní hrdina, jedenáctiletý Luke: je odvážný a jde si za svým. I přes drobný tělesný hendikep odhodlaně trénuje a sní o tom, že jednou přestoupí z domácího týmu do výběru. Náhodné setkání s jedním profesionálním hráčem baseballu změní život nejen několika vesnickým klukům, ale zasáhne i do letité nevraživosti mezi sousedními osadami. Lukeovi připraví nejdříve velké zklamání, ale nakonec také životní výzvu. Dynamický příběh se sportovní tematikou osloví kluky i holky; četbu napínavého příběhu oživují detailně propracované kresby Jindřicha Janíčka, uvozující každou ze čtyř desítek krátkých kapitol.

Bára Dočkalová (1977) vyučuje angličtinu na Pedagogické fakultě UK, kterou vystudovala, a vede divadlo v duchu anglické dramatické výchovy. Píše divadelní scénáře a písňové texty. Knižně debutovala románem Tajemství Oblázkové hory (2018), za nějž byla nominována na cenu Magnesia Litera.

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a ilustraci na VŠUP. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Je držitelem ceny Czech Grand Design. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016) či Magnesií Literou oceněnou prózu Bogdana Trojaka Safíroví ledňáčci a Glutaman (2020). Kreslil oba díly sci-fi série Taťány Rubášové William & Meriwether – Podivuhodná robotí expedice (2016) a Neočekávaný robotí exodus (2019). Za komiks B jako běžec (Paseka a Take Take Take 2021) získal cenu Muriel pro nejlepšího kreslíře.

Bitva o diamant
Ilustrátor: Jindřich Janíček
224 stran
Praha, Labyrint 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-86803-75-3 (Labyrint)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace