Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BÍLÍ HAVRANILuisa Nováková

V široce rozvětvené rodině žánrů fantasy se v českém kontextu jenom sporadicky objevují kvalitní díla určená dospívajícím. Prózu Bílí havrani můžeme zařadit do proudu fantasy historického, jelikož předestírá obraz pevně vytvořené vládnoucí hierarchie na území říše Kaymeira, nicméně vykazuje i typické literární znaky děl pro mladé čtenáře. Luisa Nováková jim předkládá napínavý román o postupném citovém dozrávání dvojice urozených sourozenců, kteří svádějí dlouhý a nelítostný boj proti uchvatitelskému otčímovi. Mladý odstrčený král i jeho sestra jsou nuceni uchýlit se do nepohostinného města Věže a jednat s desítkami místních obyvatel. Postavy, jež jim budou po četných peripetiích nápomocny, jsou obdařeny jak výraznými charaktery a heroičností, tak starobylou učeností, neřkuli esoteričností posílenou autorčiným vznosným jazykem a neotřelými přirovnáními.

Luisa Nováková (1971), přednáší českou literaturu a literaturu pro děti a mládež na FF MU, kterou vystudovala, příležitostně ilustruje a překládá z polštiny. Za dvousvazkový prozaický debut Sestra volavek a Kámen vládců získala roku 1998 Zlatou stuhu. Zaměřuje se hlavně na prózu čerpající z historie, mýtů a folkloru, určenou mládeži i dospělým. Upoutala románem Krajina s jednorožcem (2006) a souborem autorských adaptací polských pověstí Šlépěj královny Jadwigy (2009), jejž doplnila vlastními překlady polské lidové poezie.

Pavel Trávníček (1984) absolvoval střední grafickou školu, nicméně připadá si jako věčný samouk. Zabývá se grafickým designem, typografií, malbou a ilustrací. Spoluzakladatel tvůrčího uskupení MSC a herního studia ARK8 (online karetní hra Coraabia) se podílí na četných internetových i televizních projektech. Je také spoluautorem oceňované experimentální stavebnice RIPO (s Janem Kyselou).

BÍLÍ HAVRANI
Ilustrátor: Pavel Trávníček
460 stran
Praha, Argo 2017
ISBN:978-80-257-2080-6
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace