Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BIBLICKÉ PŘÍBĚHY PRO NEVĚŘÍCÍ DĚTIMARTIN VOPĚNKA

Polistopadové období bylo zaplaveno různorodými překlady a adaptacemi bible pro děti, poněvadž za socialismu u nás mohly tyto autorské adaptace vycházet jen sporadicky. V posledních letech však zaznamenáváme chvályhodný návrat k promyšlenějším převyprávěním, která by kanonizovaným textům zajistila především srozumitelnost. Martin Vopěnka s odborným přispěním teoložky Terezie Zuzany Eisnerové směřuje své adaptátorské úsilí k žákům středního školního věku a pomáhá si nezaměnitelným ilustrátorským rukopisem Jiřího Votruby. Spisovateli vyznávajícímu apokalyptické náměty jde o aktualizace biblického poselství v zájmu pochopení lidských skutků nebo zažitých rčení, k nimž místy přidává vlastní úvahu. Navazuje tak na cenné počiny adaptátora Stefana Andrese (Velký příběh Bible, 1969) a jeho snahu uchovat kulturní dědictví Písma svatého i v éře sílícího ateismu. Povětšinou sice sahá k látkám Starého zákona, ale výklad ukřižování Ježíše a jeho vykupitelské zvěsti bude pro nezasvěcené malé obecenstvo neméně poutavý.

Martin Vopěnka (1963) vystudoval jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT. Roku 1990 založil nakladatelství Práh. V knize Nebarevné vzpomínky (2013) zachytil atmosféru „sladkých“ 60. let na půdorysu autobiografických vzpomínek na dětství. V letech 2011–2013 publikoval dystopickou trilogii o „spícím městě“ (Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství), která vyšla i na Slovensku. Rozsáhlý román Nová planeta (2015) téhož žánru byl poctěn Zlatou stuhou v kategorii beletristických knih pro mládež. Četné cestovatelské zkušenosti zúročil mj. v adaptacích severských bájí a pohádek (O duši a dívce, 2016).

Jiří Votruba (1946), absolvent Fakulty architektury ČVUT, vystavuje jako malíř, ilustrátor a grafik samostatně i v rámci kolektivních projektů. Vytvořil plakát k české účasti na EXPO v Aichi 2005. Příklon k pop-artu prokazuje mj. v ilustracích k uměleckonaučným encyklopediím Opera nás baví, Divadlo nás baví a Balet nás baví (Zlatá stuha 2010), k básnickým knihám pro děti Malý pražský chodec (2013) a Malý český poutník (2014) Ondřeje Hníka nebo k lexikonům českých idiomů Kdo jinému jámu kopá… (2013) a Kdo se směje naposled… (2016) Anny Novotné.

BIBLICKÉ PŘÍBĚHY PRO NEVĚŘÍCÍ DĚTI
Ilustrátor: Jiří Votruba
192 stran
Praha, Mladá fronta 2018
ISBN:978-80-204-4678-7
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace