Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Básně z dásněJaromír Plachý

Sotva děti fyzicky ovládnou základy mateřského jazyka a mozek jim pošeptá, že tento zavedený systém znaků dovede taky jančit jako klient ústavu doktora Chocholouška, neváhají prověřovat jeho bláznivé vlastnosti. Básnická prvotina oceňovaného výtvarníka se inspirovala péčí o potomka ve věku, kdy je víc než záhodno vědět, použil-li tapír toaletní papír nebo proč každá v sýru díra vykouslá je od upíra. Říkanky, škádlivky a šplechty Jaromíra Plachého většinou nectí profesorský rytmus pěstěné tradice českého nonsensu a z hájemství vzorového daktylu či anapestu vtančí na parket čirého dada, jelikož punkové křepčení je léta vlastní i autorovým kresbám. Jenom to umožňuje slovu a obrazu splynout třeba v hybridní „klobrouk“. Popřípadě před očima internetové generace Z rozklenout nové obzory smysluplného nesmyslu: „Židle, vidle, mlok / znají se už rok. / Potkali se na netu v tabletu, / což byl pěkný šok.“

Jaromír Plachý (1986) vystudoval ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP a věnuje se tvorbě počítačových her, animaci a knižní i komiksové ilustraci. Pro studio Amanita Design vytvořil počítačové hry Botanicula (2012) a Chuchel (2019), jež se setkaly se značnou odezvou doma i v zahraničí. Zasloužil se rovněž o animované znělky třeboňského festivalu Anifilm. Příznivce komiksu upoutal sérií stripů Jiné světy (2007–2011) a alby Kmen a jiné příběhy (2007) a Koule a Krychle (2010). Ilustroval sbírku nonsensové poezie Tetovaná teta (2015) Daniely Fischerové, antologie lidového a školkového humoru ve výběrech Jana Nejedlého (Mistr sportu skáče z dortu, Malý humorista, Hororová čítanka) a v témže duchu nově vytváří i autorské knihy (cyklus Naše prasátko).

Básně z dásně
Ilustrátor: autor
56 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-151-8
Věk: (OD 4 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace