Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Barbora a Zlatý robotOndřej Neff

Mechová planeta Botera, na níž před patnácti lety ztroskotala průzkumná mise pozemšťanů a kolonizuje ji jako výspu civilizace, je rejdištěm zákeřných lián a vysmívaných „pseudoorganismů“. O stravu roty náfuků z tábora Alfa se stará plebs z tábora Beta, přičemž jakžtakž svorně čekají, „až Přijde Den a Země se Ozve“. Ve hvězdné robinsonádě s prvky dystopie se však toto uspořádání povážlivě nabourá, jakmile si dívka Barbora z Bety povšimne vetřelce se zářivým pláštěm. S ním přichází Zákon podle Asimova. Odhalí Zlatý robot potěmkinovské kulisy a lži, na nichž zdejší podivný řád stojí? Proč ne, když si mládí protře oči a pomůže mu. Novinka nestora naší fantastiky je zalidněna dospívajícími, kteří na Boteře vyrostli a berou ji už za svůj domov, dává jim v žánru vesměs přetíženém cizími reáliemi žádaná česká jména a ponouká je k humanistické protiakci v nevídaně husté síti dialogů. Štědře bylo přáno i albům ilustrátora: nabízejí třeba divotvornou typologii tamější fauny a flóry, jíž by nepohrdli ani kostýmní výtvarníci filmu Avatar.

Ondřej Neff (1945) působil po studiích FŽ UK v propagaci Albatrosu a později jako reportér (Mladá fronta), redaktor (Kmen, Ikarie) a vydavatel (Neviditelný pes). Syn spisovatele Vladimíra Neffa debutoval roku 1978 monografií Podivuhodný svět Julese Verna a krimirománem pro mládež Holky se perou jinak. Dvojdomý žánrový záběr má i jeho další tvorba čítající přes 90 děl, někdy scelených do cyklů (Tajemství pěti světadílů) či sdružených v antologiích. Za sbírku sci-fi povídek Vejce naruby (1985) získal cenu Ludvík, za román Milénium: Země bojující (1994) prémii Ikaros. V dystopii Tma (1998 a 2007) se zamýšlí nad morálkou světa bez elektřiny. Svá převyprávění verneovek (od roku 2008) dramatizoval i pro Český rozhlas.

Karel Jerie (1977), absolvent AVU, se specializuje na komiksovou tvorbu, v níž se řadí k nejvýraznějším kreslířům (Octobriana, Maso, Oidipus Rex). Roku 2008 zvítězil na festivalu v Lodži s albem Sbohem, má lásko (libreto Tomáš Prokůpek). Upoutal především postmoderní trilogií na motivy Voltairova Candida, tvořenou grafickými romány Král Bulharů (2013), Velký inkvizitor (2015) a Eldorádo (2018). Ilustroval mj. soubor městských legend Nová pražská strašidla (2012) Jana Nejedlého.

Barbora a Zlatý robot
Ilustrátor: Karel Jerie
272 stran + 36 nečíslovaných stran ilustr. alb
Praha, Albatros 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-05843-6
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace