Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

BABKYMarka Míková

Groteska Marky Míkové je určena všem: starým i mladým bez rozdílu. Tři babky s příznačnými jmény Kvasničková, Vomáčková a Zelí bydlí v jednom domě a zažívají bžundu i smutek (to když se Vomáčková bojí zajít k zubaři), občas se naštvou a dělají si láskyplné schválnosti. Všechny si dovedou užívat života, i když každá jinak, leč podstatné je, že se v mnohém důležitém shodnou a že se ve svých slabůstkách též respektují. A co teprve, když jedna z nich není jen babka, ale i babička a dostane na hlídání řvoucí mrně – Zelí ho naštěstí dokáže nakrmit i rozptýlit. O jistých knihách se říká, že pohladí, nicméně tahle taky vydatně rozveselí, mimo jiné doslovem Pavly Jonssonové, jedné z členek kapely Zuby nehty, kde spisovatelka od roku 1987 zpívá a hraje.

Marka Míková (1959) absolvovala obor režie a dramaturgie loutkářství na DAMU a vystupovala ve skupině Plyn, později Dybbuk, nyní Zuby nehty. jako režisérka v divadlech Minor a Lampion (adaptace Karafiátových Broučků, 2018), věnuje se rovněž dabingu. Její prozaická prvotina Roches a Bžunda s ilustracemi Juraje Horvátha získala ocenění Nejkrásnější česká kniha 2002. Vypravěčsky neotřelá próza JO537 (Zlatá stuha 2010) byla podobně jako díla Knihafoss (2007), Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera.

Kristina Fingerland (1991) studuje ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, věnuje se rovněž textilnímu designu a udržitelné módě. Babky jsou jejím prvním větším knižním projektem – doposud ilustrovala biblickou adaptaci Ivy Pecháčkové Abrahám a Lot (2018) z edice Manamana.

BABKY
Ilustrátor: Kristina Fingerland
48 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-070-2
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace