Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Bába BedlaMarkéta Pilátová

Čtyři dětské osudy pár dnů před koncem druhé světové války propojí záhadná bytost zvaná bába Bedla obývající lesy v Jeseníkách. Přežívá v pohádkovém bezčasí a probouzí se vždy, když jí jsou nablízku děti v nesnázích. Ujme se tak osiřelé židovské dívky Heike a jejího českého kamaráda Honzy, německé holčičky Sofie a mladičkého ruského dezertéra Vasji, kterým vštěpuje základní pravidlo přežití: zlu se ubrání, jen budou-li držet spolu jako rodina. Bába je dvojdomá bytost, jež dokáže zaměnit svou lidskou podobu za vzhled i schopnosti velké houby, a kdo ji okusí, sám se stane bedlou. Děti toto kouzlo nejen skryje před postupující armádou, ale zprostředkuje jim rovněž magický zážitek propojení v říši světélkujícího podhoubí, které ukazuje cestu naděje na překonání zla. Tajemnou atmosféru lesa a neobyčejných metamorfóz působivě vystihují rozostřené ilustrace, které akvarelovým sprejem vytvořila Martina Trchová.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP v Olomouci. Působila jako novinářka a překladatelka, jako lektorka češtiny v Brazílii a Argentině načerpala inspiraci i pro literární tvorbu. Píše pro dospělé i pro děti, v dětských prózách s oblibou rozvíjí téma jinakosti. Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy o japonské holčičce Kiko a tajemství papírového motýla (2010), Kiko a tulipán (2016) či Kiko a princezna z tundry (2020). Napsala také trojici gorilích příběhů, inspirovaných osudy slavné gorily jménem Moja z pražské zoo (Gorilí táta, 2013; Co vyprávěla gorila, 2019; Gorilí táta v Africe, 2021).

Martina Trchová (1983) vystudovala výtvarnou výchovu a český jazyk na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučovala češtinu jako cizí jazyk na FAMU a v zahraničních studijních programech. Věnuje se také hudbě, skládá písňové texty a zpívá, v současnosti vystupuje s kapelou Martina Trchová & Trio. Knižně debutovala v roce 2015 ilustrovanými zápisky Deníky z Ladakhu, jež jsou inspirovány její cestou do Malého Tibetu.

Bába Bedla
Ilustrátor: Martina Trchová
72 stran
Praha, Meander 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-162-4 (Meander)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace