Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Bába Bedla a dívka na hřebeniMarkéta Pilátová

Markéta Pilátová ve své bohaté tvorbě pro děti nezřídka otevírá vážná, nesnadná témata, která umí srozumitelně podat v pohádkově laděných příbězích s jasně čitelným poselstvím. V Dívce na hřebeni se věnuje válkám a bojům, pomstě a odpuštění. Protagonistkou je nebojácná Ariadna, odkazující svým jménem k antické mytologii, kterou Pilátová do příběhu původně z hřebenů jesenických hor také dovedně vplete. Ari je válečný sirotek, v lese přečkala pět dlouhých zim, poznala tajemství záhadných lišejníků a naučila se naslouchat skrze čas. Setkání s Bábou Bedlou, podivuhodnou bytostí, která se dovede proměňovat z člověka v houbu, aby mohla pomáhat dětem v nesnázích, ji obdaří kouzlem neviditelnosti. Pohádková linka příběhu pokračuje vyprávěním o princezně z Granady a o kočkách s modrýma očima. Snové ladění knihy umocňují originální ilustrace Martiny Trchové, vytvořené pomocí akvarelových sprejů, v nichž citlivě překrývá barvy a rozostřuje kontury.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP v Olomouci. Působila jako novinářka, překladatelka a lektorka češtiny. Píše pro dospělé i pro děti.
Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy o japonské holčičce Kiko. Napsala také trojici příběhů, inspirovaných osudy slavné gorily z pražské zoo (Gorilí táta, 2013; Co
vyprávěla gorila
, 2019; Gorilí táta v Africe, 2021). Bába Bedla a dívka na hřebeni volně navazuje na příběh z konce druhé světové války nazvaný Bába Bedla (2021, zařazen
do mezinárodního katalogu The White Ravens).

Martina Trchová (1983) vystudovala výtvarnou výchovu a český jazyk na PedF UP v Olomouci. Věnuje se také hudbě, skládá písňové texty a zpívá. Knižně debutovala v roce 2015 ilustrovanými zápisky Deníky z Ladakhu, jež jsou inspirovány její cestou do Malého Tibetu. V roce 2023 vydala silent book Babi inspirovaný osobními zážitky matky a vnučky z období pandemie.

Bába Bedla a dívka na hřebeni
Ilustrátor: Martina Trchová
72 stran
Praha, Meander 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-219-5
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace