Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

AŽ SE UCHO UTRHNE: 50 ILUSTROVANÝCH PŘÍSLOVÍESTER STARÁ

Do zlatého fondu generacemi prověřené jazykové zkušenosti sáhlo tvůrčí duo Ester Stará / Milan Starý. Vyhmátli na pět desítek přísloví, ke kterým připojili překlad v pěti jazycích (anglický, německý, španělský, francouzský, ruský) a překlad „obrazový“: význam nevysvětlují opisem, jako výkladový nástroj se osvědčují promyšlené, úsporně nakreslené a nadto zábavné komiksové stripy. Milan Starý nekompromisně zavrhl rádoby vtipnou, ale nic neříkající doslovnost, díky níž jsou přísloví tak přitažlivá. Jeho ilustrace skutečně vystihují smysl ustálených mravních naučení. Humorný efekt se často dostaví spontánně, je-li třeba přísloví „když kocour není doma, mají myši pré“ ilustrován minipříběhem z kurníku. Podobně pobaví scénka s medvědem nakupujícím u zajíce, když si chlupáč pořídí ve velikánské krabici zabalenou dětskou koloběžku. Ano, „nekupuj zajíce v pytli“. Tohle se bude hodit, až na předposlední stránce narazíte na kontrolní kvíz Poznáš přísloví? Zadání k otázce čísle 6 totiž zní: „Vyhýbej se nákupu divokého býložravce ve vaku z technické juty.“

Ester Stará (1969) vystudovala logopedii a speciální pedagogiku na PedF UK. Vedle řady publikací na podporu komunikačních dovedností předškolních dětí (Mařenka už říká Ř!, 2012, Povíš mi to?, 2015) píše také pohádkové příběhy (nejnověji Šedík a Bubi, 2018, Ó,ó, ó, vajíčko!, 2019) a poezii pro děti školního věku (Každý bulí nad cibulí, 2017), převážně je doprovázejí k interaktivitě vybízející ilustrace jejího manžela, výtvarníka Milana Starého. Patrně nejznámější je její pohádková knížka Chrochtík a Kvikalka: Na cestě za blýskavým prasátkem (2012, ilustrace Martina Matlovičová), která získala Zlatou stuhu za literární i výtvarné ztvárnění.

Milan Starý (1970) po absolvování češtiny a výtvarné výchovy na PedF UK působil jako pedagog a ilustrátor. Spoluorganizuje se svou ženou Ester Starou čtenářské a výtvarné dílny a ilustruje její interaktivní a didakticky zaměřené tituly (Dům za mlhou, 2013, 2019, Když myšky šeptají, 2018 aj.). V pentalogii Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2012) vtiskl výtvarnou podobu populární dvojici dětských hrdinů.

AŽ SE UCHO UTRHNE: 50 ILUSTROVANÝCH PŘÍSLOVÍ
Ilustrátor: Milan Starý
136 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-930-2
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace