Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

AŽ SE UCHO UTRHNE: 50 ILUSTROVANÝCH PŘÍSLOVÍESTER STARÁ

Do zlatého fondu generacemi prověřené jazykové zkušenosti sáhlo tvůrčí duo Ester Stará / Milan Starý. Vyhmátli na pět desítek přísloví, ke kterým připojili překlad v pěti jazycích (anglický, německý, španělský, francouzský, ruský) a překlad „obrazový“: význam nevysvětlují opisem, jako výkladový nástroj se osvědčují promyšlené, úsporně nakreslené a nadto zábavné komiksové stripy. Milan Starý nekompromisně zavrhl rádoby vtipnou, ale nic neříkající doslovnost, díky níž jsou přísloví tak přitažlivá. Jeho ilustrace skutečně vystihují smysl ustálených mravních naučení. Humorný efekt se často dostaví spontánně, je-li třeba přísloví „když kocour není doma, mají myši pré“ ilustrován minipříběhem z kurníku. Podobně pobaví scénka s medvědem nakupujícím u zajíce, když si chlupáč pořídí ve velikánské krabici zabalenou dětskou koloběžku. Ano, „nekupuj zajíce v pytli“. Tohle se bude hodit, až na předposlední stránce narazíte na kontrolní kvíz Poznáš přísloví? Zadání k otázce čísle 6 totiž zní: „Vyhýbej se nákupu divokého býložravce ve vaku z technické juty.“

Ester Stará (1969) absolvovala logopedii a surdopedii na pražské PedF UK a poté se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu. Zpočátku se zaměřovala na rozvíjení komunikačních kompetencí dětí v knížkách Žežicha se nežíká (2004), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) a Povíš mi to? (2015). Didaktickou linku uplatňovala i v pohádkových příbězích A pak se to stalo! (2010), Největší přání (2017), Šedík a Bubi (2018) či Milda a Milda: Jakou barvu má radost? (2019). Pohádka Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové získala Zlatou stuhu. Řadu děl vytvořila společně s manželem, výtvarníkem Milanem Starým.

 

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000, kdy je ve svobodném povolání, spolupracuje zejména s nakladatelstvími 65. pole, Fragment, Albatros a Paseka. Jeho ilustrace provázely např. klukovské hrdiny pentalogie Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2011). Výtvarně se podílel na interaktivních knížkách Ester Staré Dům za mlhou (2013) a Ó, ó, ó, vajíčko! (2019), jež byly nominovány na Zlatou stuhu.

AŽ SE UCHO UTRHNE: 50 ILUSTROVANÝCH PŘÍSLOVÍ
Ilustrátor: Milan Starý
136 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-930-2
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace