Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ATLAS VYHUBENÝCH ŽIVOČICHŮRadek Malý, Pavel Dvorský, Jiří Grbavčic

Živočichové realisticky zpodobnění v tomto atlase na nás mohou shlížet už jen z ilustrací, protože je spojuje osud vyhynulého druhu. Někteří přestali přispívat k rozmanitosti Země dávno před křesťanským letopočtem, jiní mají na pomyslném úmrtním listu nedávné datum. Mnohdy byly na vině změny klimatu, které naši předkové nedokázali ovlivnit, v posledních staletích je to však právě rod Homo pyšnící se přídomkem „sapiens“, kdo nerozvážnou sebestředností uvolňuje lavinu takzvaného šestého masového vymírání. Čtyřicítka hesel s celostránkovými ilustracemi nabízí pozoruhodný přírodovědný materiál a vyzývá k introspekci: laločník ostrozobý, posvátný pták Maorů s krásnými ocasními pery, doplatil na lidskou marnivost, osud levharta zanzibarského zpečetila primitivní pověrčivost, delfínovec čínský překážel megalomanské přehradě. Pochmurný soupis uzavírá neandertálec, ačkoli ten sem ještě formálně nepatří – díky jeho soužití s člověkem moderního typu v sobě každý nosíme dvě procenta neandertálských genů.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP, v současnosti zde a na FSV UK vyučuje. Věnuje se překladům z němčiny, píše poezii pro dospělé (sbírka Větrní byla roku 2005 poctěna Magnesií Literou) a tvoří též pro děti (básnická kniha Listonoš vítr z roku 2011 získala vedle Magnesie Litery i zápis na Čestnou listinu IBBY). Podílel se na tvorbě učebnic českého jazyka a čítanek. Vytvořil monografii Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017, s R. Fučíkovou), poutavě přibližující spisovatelův život a dílo.

Pavel Dvorský (1946), absolvent VŠUP, se zaměřuje na vědeckou ilustraci. Od roku 1990 vyučuje na Střední škole umění a designu v Brně. Navrhuje známky, ilustruje knihy o pravěku, atlasy fauny a flóry. Jeho ilustrace k výpravné dvanáctidílné encyklopedii Svět zvířat (1997–2001) byly odměněny Zlatou stuhou.

Jiří Grbavčic (1965) je výtvarným samoukem. Spolupracoval s časopisy ABC a Ohníček, později s foglarovskou revuí Bobří stopou a s komiksovou Kometou. Jeho ilustrace doprovázejí převážně dobrodružné prózy, např. Stezku odvahy (2015) Miloše Zapletala, ale i encyklopedie (Hvězdy českého filmu IV., 1998) nebo soubory Lady Rakovské věnované jeho rodným Valticím – Pověsti valtické viniční hory (2010) a Valtické pověsti a příběhy (2012).

ATLAS VYHUBENÝCH ŽIVOČICHŮ
Ilustrátor: Pavel Dvorský
Ilustrátor: Jiří Grbavčic
88 stran
Praha, Albatros / B4U Publishing 2019
ISBN:978-80-00-05360-8
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace