Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ATLAS OPRAVDOVSKÝCH PŘÍŠER. BESTIÁŘ EVOLUCE ŽIVOČICHŮBARBORA MÜLLEROVÁ

Neobvyklá obrazová encyklopedie sleduje vývoj všech živočišných druhů od počátku pozemského života až do současnosti. V první části nabízí vývojový přehled života na planetě v různých obdobích historie, v dalších se věnuje všem živočišným čeledím od bakterií po primáty. Autorčiny texty jsou relativně stručné a přímočaré, srozumitelné, aniž by přitom nepřípustně zjednodušovaly. Kromě základních dat a příbuzenských vztahů upozorňují i na neobvyklé vlastnosti zvířat a drobné zajímavosti. Podstatnější je však obrazový doprovod. Jde o jednoduché nekolorované perokresby, které na první pohled vyhlížejí poněkud dětinsky až neohrabaně, ale ve skutečnosti mají pečlivou a promyšlenou strukturu, kterou vysvětluje legenda z prvních stránek knihy: Barbora Müllerová přísně systematicky používá identické kresebné prvky pro zachycení různých druhů povrchů zvířecích těl (měkká či tvrdá tkáň, srst, šupiny, bodliny či peří) či očí (ploché, naupliové, složené, komorové), rozlišuje i kůži studenokrevných a teplokrevných. Vděčná jsou praktická srovnávání velikostí zejména prehistorických zvířat s výškou současného člověka. Rozsáhlá publikace ohromí obdivuhodným počtem téměř šesti set detailně zobrazených živočichů.

Barbora Müllerová (1991) vystudovala grafický design na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a absolvovala stáž v ateliéru knižní tvorby v německém Halle. V současnosti pracuje jako učitelka kresby a malby na International Schoolof Music and Fine Arts Prague a dokončuje doktorandské studium (FUD UJEP). Vydává časopis FŮD věnovaný současné ilustraci. Atlas opravdovských příšer je její první knižní publikací.

ATLAS OPRAVDOVSKÝCH PŘÍŠER. BESTIÁŘ EVOLUCE ŽIVOČICHŮ
Ilustrátor: Barbora Müllerová
304 stran
Praha, Labyrint 2019
ISBN:978-80-86803-60-9
Věk: (14+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace