Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Atlas ohrožených živočichůRadek Malý - Pavla Dvorská - Pavel Dvorský

Jak souvisí samice orangutana sumaterského a mládě, jež na obálce tohoto atlasu spočívá v její ochranitelské náruči, s hedvábnou konzistencí naší zubní pasty nebo krémové náplně sušenek? Masivní kácení deštných pralesů kvůli pěstování palmy olejné pro potřeby kosmetického a potravinářského průmyslu vyhání tyto lidoopy z domovů a dramaticky snižuje jejich počty. Po Atlasu vyhubených živočichů (2019) předkládá Radek Malý dalších čtyřicet jedna alarmujících příběhů s otevřeným koncem, poněvadž záleží na tom, jak se zachová poslední z řady ohrožených: Homo sapiens. Právě sobectví lidí v překotně se měnící společnosti, která si krátkozrace nárokuje stále víc přírodních zdrojů, rozpoutalo mnohdy nezvratný proces vymírání živočišných druhů. Pevně věřme, že si děti při četbě o kriticky ohroženém veslonosu čínském, gaviálovi indickém, vychucholu povolžském, pandě velké či plchu zahradním – dnes nejvzácnějším savci v České republice – uvědomí, nakolik je předivo života na modré planetě křehké. Truchlivým společným jmenovatelem všech literárně i obrazově zachycených osudů zatím zůstává nejistota, co jejich ztráta v budoucnu způsobí.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP. Vyučuje na FSV UK, překládá moderní německé básníky, sestavuje školní čítanky a píše lyrickou poezii. Je držitelem Magnesie Litery za sbírky Zcestné verše (2004) a Listonoš vítr (2011, Čestná listina IBBY 2014), na kterou pak navázal pásmem Moře slané vody (2014). Hloubavé nálady si hýčká i v poetické pohádce František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (poprvé 2006). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017) – obě knihy vyšly také v zahraničí. Nejnověji se uplatňuje v úloze popularizátora historických (Dlouhá noc muzejní myši) a ekologických (Atlas vyhubených živočichů, Atlas ohrožených živočichů) témat.

Pavla Dvorská (1974) vystudovala kresbu a grafiku na FaVU VUT a v současné době vyučuje výtvarné disciplíny na ZUŠ a na Střední škole umění a designu v Brně. Věnuje se knižní (zejména vědecké) ilustraci. V této roli se podílí na přírodovědných popularizacích, výukových materiálech a informačních tabulích naučných stezek.

Pavel Dvorský (1946) absolvoval VŠUP a v roce 1990 založil nový obor ilustrace na nynější SŠUD v Brně. Navrhuje známky a razítka, ilustruje knihy s tematikou pravěku, flóry a fauny, spolupracuje též na rekonstrukcích archeologických nálezů. Za ilustrace k výpravné dvanáctisvazkové encyklopedii Svět zvířat (1997–2001) získal Zlatou stuhu. Jeho kresby zčásti doprovázejí i předešlý Atlas vyhubených živočichů.

Atlas ohrožených živočichů
Ilustrátor: Pavla Dvorská
Ilustrátor: Pavel Dvorský
88 stran
Praha, Albatros / B4U Publishing 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06022-4
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace