Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Aport, Fousku!Ester Stará

Dialog sympatického voříška Fouska, který se s vrozenou oddaností svého plemene opakovaně vrhá za klacíkem, a páníčka Ládi, věčně nespokojeného s aportovanými předměty, plyne prostřednictvím dvojverší vystavěných na repetičním principu pobídek a otázek. Ve svižném rytmu se tak psík ochotně noří do písku, křovisek a parkových záhonů, odkud přibíhá s nečekanými úlovky, dokud text a obraz leporela nedospějí k půvabně zmnožené pointě. Té snadno porozumí i dvouleté dítě vnímající svět spíš z Fouskovy perspektivy. Spočívá ve zjištění, že ve dvou – potažmo ve čtyřech – je každý životní úkol hračkou a že upřímné přátelství a věrná láska předčí všechny poklady světa.

Ester Stará (1969) absolvovala logopedii a surdopedii na pražské PedF UK a poté se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu. Zpočátku se zaměřovala na rozvíjení komunikačních kompetencí dětí v knížkách Žežicha se nežíká (2004), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) a Povíš mi to? (2015). Didaktickou linku uplatňovala i v pohádkových příbězích A pak se to stalo! (2010), Největší přání (2017), Šedík a Bubi (2018) či Milda a Milda: Jakou barvu má radost? (2019). Pohádka Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové získala Zlatou stuhu. Řadu děl vytvořila společně s manželem, výtvarníkem Milanem Starým.

 

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000, kdy je ve svobodném povolání, spolupracuje zejména s nakladatelstvími 65. pole, Fragment, Albatros a Paseka. Jeho ilustrace provázely např. klukovské hrdiny pentalogie Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2011). Výtvarně se podílel na interaktivních knížkách Ester Staré Dům za mlhou (2013) a Ó, ó, ó, vajíčko! (2019), jež byly nominovány na Zlatou stuhu.

Aport, Fousku!
Ilustrátor: Milan Starý
22 nečíslovaných stran
Praha, 65. pole 2020
dětské skládanky a leporela
ISBN:978-80-88268-41-3
Věk: (OD 2 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace