Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ANIČKA, MLUVÍCÍ POTOK A DALŠÍ CHOVANCI ÚSTAVU PANÍ MAJEROVÉPetr Koťátko

Mluvící nemluvně, veršující Veverčák, nerozlučné psí slečny Líza s Bertou, moudrý želvák Kryšpín a sdílný Potok, který kromě lahvové pošty doručuje i děti, na obecenstvo působí dojmem, jako by se vyloupli z nejdivočejší nonsensové tvorby Lewise Carrolla. Pod pohádkovým probubláváním s prvky thrilleru nás však vypravěč nenápadně kormidluje k pochopení řádu ztělesněného pravidly ústavu paní Majerové, jež se ujímá všech opuštěných a zdánlivě bezvýznamných bytostí. Příběh Petra Koťátka, inspirovaný skutečnou historií bývalého sirotčince v domovských Černošicích, teče tam a zpět v časoprostorových smyčkách s občasným rozvodněním tak jako řečí obdařený potok. Prózu čeří poezie a mezi stránkami se přelévají i jednoduché ilustrace autorovy dcery Evy, aby podpořily metaforu o potřebě bezpečného domova, o proměnlivosti, kontinuitě a stabilitě existence: vždyť i ta voda hérakleitovsky neustále někam plyne, zatímco koryto potoka zůstává na místě.

Petr Koťátko (1955) se po studiích na FF MU v Brně věnoval pedagogickým a vědeckým aktivitám na akademických pracovištích u nás i v zahraničí – od roku 1990 působí jako vedoucí Oddělení analytické filosofie FÚ AV ČR. Jeho odborné práce, např. Interpretace a subjektivita (2006), se zpravidla zabývají problematikou komunikace, teorií mluvních aktů a interpretací literárních textů. Jako beletrista debutoval souborem povídek Úvod do zoologie (1999), vytvořil i divadelní hru Skalka (2003) a novelu Casanova (2007). Pod pseudonymem Petr K. mládeži adresoval filozofický román Wormsův svět (2009).

Eva Koťátková (1982) absolvovala AVU a doktorské studium na VŠUP. V roce 2007 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a Ceny Josefa Hlávky, roku 2014 získala Uměleckou cenu Dorothey von Stettenové. Výtvarným dílem propojujícím kresbu, sochařství a performance si vydobyla respekt i v zahraničí, kde měla řadu samostatných výstav, např. v newyorském Metropolitním muzeu umění nebo v milánském muzeu Pirelli HangarBicocca (obě 2018). Ilustracemi doprovází knihy svého otce a Příručku mladého hledače (2017) Evy Prchalové.

ANIČKA, MLUVÍCÍ POTOK A DALŠÍ CHOVANCI ÚSTAVU PANÍ MAJEROVÉ
Ilustrátor: Eva Koťátková
162 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-068-9
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace