Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Alma a Svět obrazuLucie Paulová

Desetiletá Alma ve vzteku vybíhá z dědečkova vetešnictví, a protože je slepá, nevidí, že jí stojí v cestě velký zarámovaný obraz. Proběhne jím a ocitne se v době před sto lety. Srovnání reality roku 1922 a 2022 je šokující, Almě však nezbývá nic jiného než nový úděl nadané schovanky v rodině pražského továrníka Emmricha přijmout. Musí se zorientovat ve zcela nových životních podmínkách, netuší, co je břidlicová tabulka, kdo jsou uhlobaroni a kovbojové, jestli chodit do Legie malých, nebo se přidat na stranu Velké Káči. Tuší však, co je jejím úkolem: vyhledat Františku Čermákovou, která namalovala zvláštní červenomodrý obraz s vlkem, skrze který Alma prostoupila do minulého světa, kde se jí navrátil zrak. Tváří v tvář nečekanému dobrodružství se Alma rychle učí, s jakými hodnotami uspěje v kterékoli době. Modře kolorované ilustrace Kateřiny Čupové podtrhují chvílemi až magickou atmosféru napínavého příběhu o cestě časem.  

Lucie Paulová (1965) studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a na FAMU. Působí jako scenáristka a výtvarnice. Autorsky se podílela na několika televizních seriálech, věnuje se rovněž psaní dobrodružných knih pro děti, některé sama ilustrovala. (Elvíra, strašidlo z kontejneru I a II, 2017 a 2018, Zozomba, 2019).

Kateřina Čupová (1992) je česká komiksová scenáristka a výtvarnice, ilustrátorka a animátorka. Své krátké komiksy, za které získala již dvě ceny Muriel, otiskuje v časopisech a sbornících jako AARGH!, Bublifuk či Vějíř, velkou řadu svých prací uveřejňuje na internetu, kde je aktivní i pod přezdívkami Chechula a faQy. Knižně autorsky debutovala rozsáhlou komiksovou adaptací divadelní hry Karla Čapka R.U.R. (2020), která se již dočkala překladu do několika světových jazyků – turečtiny, korejštiny, španělštiny, italštiny a francouzštiny.

Alma a Svět obrazu
Ilustrátor: Kateřina Čupová
344 stran
Praha, Paseka 2022
ISBN:978-80-7637-276-4 (Paseka)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace