Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

AFRICKÁ ABECEDAVáclav Chaloupek, Taťána Typltová

Další uměleckonaučný titul rozšiřuje záběr přírodovědných popularizací Václava Chaloupka a Taťány Typltové, které vycházejí z televizních dokumentů, o expedici na černý kontinent. Jednotlivá zastavení publikace o africké fauně a flóře uspořádali spoluautoři abecedně a přibližují čtenáři taktéž významné přírodní parky, řeky a lokality čarokrásných jmen, jako jsou delta řeky Okavango, Zambezi nebo mys Dobré naděje. Každý výlet rámují fotografie těžící z toho, že proměnlivá ohnisková vzdálenost či hloubka ostrosti umožňují zachytit zvířata a rostliny v netušených momentkách, třeba lvici korzující před stádem buvolů či zívajícího racka na zádech lachtana. Čtenáři všech věkových kategorií, jimž podobný zájezd většinou není dopřán, tak nejsou ochuzeni o pohled na exotickou zvířenu a roztodivné druhy ovoce, jež se na druhém největším světadílu rodí.

Václav Chaloupek (1949) vystudoval PedF v Plzni, kde posléze působil jako učitel výtvarné výchovy a v místní zoo. Tvorbu tohoto scenáristy a reportéra dobře znají diváci kanálu ČT :D. Roku 1997 natočil svůj první večerníčkový seriál Tuláček (o liščím mláděti), poté následovaly mj. večerníčky Pruhovaní kamarádi, Méďové, Vydrýsek a Bráškové. Podílel se na přírodopisných dokumentech Kouzlo Afriky, Minuta z přírody nebo Novinky z přírody – právě tyto snímky mu posloužily jako podklad pozdějších knih, např. ve svazku Doteky přírody (2017).

Taťána Typltová (1977) pochází z oblasti Mukačeva na Zakarpatské Ukrajině. Působila jako administrativní pracovnice v plzeňské zoo, kde se začala věnovat profesionální fotografii. Své snímky prezentuje formou samostatných výstav (Plzeň 2019) a prosazuje se i v oblasti uměleckého portrétu. S Václavem Chaloupkem spolupracovala též na titulu Doteky přírody.

AFRICKÁ ABECEDA
Taťána Typltová
320 stran
Praha, Česká televize – Edice ČT 2019
ISBN:978-80-7404-318-5
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace