Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ÁĎA SPADLA DO KANÁLU ANEB PUTOVÁNÍ DÁVNOU PRAHOUSYLVA FRANCOVÁ

Naše hlavní město se může chlubit tolika průvodci i vynalézavými pragensiemi pro děti, kolik má samo věží, a každoročně přibývají další. Velkoformátové putování Sylvy Francové je určeno vrstevníkům malé Ádi, která dočasně opustila nemocnou „dvojčecí ségru“ a vklouzla kanálem do základů Prahy, nacházejících se ve středověku o dost blíž k vodě. Autorka přibližuje gotickou i renesanční architekturu, staré židovské město i s legendou o Golemovi a vypráví dětem o sochách světců na Karlově mostě. Pokud by se nejmenší cítili vzruchy dočasně zahlceni, nic nebrání tomu, aby se s Áďou a jejími kamarády krysou a rackem zastavili na některé dvoustraně a užili si vtípků a skrývaček. Návrat hrdinky do shonu nad dnešním dlážděním sice nebude bez bloudění, ale holčička je nakonec ráda, co se dole dozvěděla, a zase se těší domů k sestře.

Sylva Francová (1973) vystudovala grafiku a nová média na pražské AVU a výtvarnou výchovu na PedF UK, kde v současnosti přednáší. Za studií absolvovala stáže na uměleckých školách v Londýně a Ohiu. Získala Cenu Josefa Hlávky (2001) a zvítězila v bratislavské soutěži Portfolio Review (2007). Spoluzakládala časopis Fotograf. Vedle fotografie se věnuje ilustraci, autorské knižní tvorbě a grafice. Výtvarně mj. doprovodila soubory Kde se schovávají pohádky (2016) Magdaleny Reifové a Jana Vodňanského, Půlnoční pohádky (2016) Sáry Saudkové a prozatím trojdílnou sérii Projekt pes (2017–2018) Lucie Hlavinkové.

ÁĎA SPADLA DO KANÁLU ANEB PUTOVÁNÍ DÁVNOU PRAHOU
Ilustrátor: Sylva Francová
120 nečíslovaných stran
Praha, Albatros 2018
ISBN:978-80-00-05043-0
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace