Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

A JAKO ANTARKTIDA – POHLED Z DRUHÉ STRANYDavid Böhm

Kdo by se aspoň jedinkrát nezasnil nad tím, jaké by to bylo žít na bělostné pláni, kde neroste jediný strom a která vyjma odborníků z vědeckovýzkumných stanic nemá stálé obyvatelstvo? Světadíl na spodku jižní polokoule nutí k přemýšlení o mezích lidského vnímání i o statečnosti těch, kdo se vydali vánicí vstříc ledové pustině – především pokořitel jižního pólu Roald Amundsen a jeho nebohý soupeř Robert Falcon Scott. David Böhm děkuje právě kolektivu polárníků i výtvarníků (kolega Jiří Franta přispěl komiksem) za cenné rady a na závěr je zachycuje vtipnou ilustrací. Výsledkem jeho popularizační snahy je formálně znamenitá encyklopedie přibližující nejen kruté povětrnostní podmínky Antarktidy s odolnou zvířenou chodící tudy jako „protinožci“, ale i její provázanost s globálním ekosystémem, v němž kontinent v mezinárodní kolektivní správě vylučující přítomnost vojsk sehrává zásadní roli. K tomu autor využívá kombinované výtvarné techniky, staré mapy, technické projekce, dokonce fotografie plyšových zvířat, a tak i po stránce ilustrační vytvořil hodnotnou publikaci pro celou rodinu.

David Böhm (1982) absolvoval pražskou AVU. Jeho soubor komiksových pohádek z černé Afriky Ticho hrocha (2009) získal 2. místo v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku. Uspěl i s titulem Hlava v hlavě (2014): encyklopedickým vševědem s nápaditými uměleckými i odbornými výklady funkce hlavy posazené na našem krku (Nejkrásnější česká kniha roku, Magnesia Litera 2014, s básníkem Ondřejem Buddeusem). Četných překladů – do němčiny, italštiny, ruštiny, korejštiny atd. – se dočkala práce Jak se dělá galerie (2016), vytvořená společně s kolektivem autorů z Moravské galerie v čele s Ondřejem Chrobákem.

A JAKO ANTARKTIDA – POHLED Z DRUHÉ STRANY
Ilustrátor: David Böhm
76 stran (zčásti rozkládacích)
Praha, Labyrint / Raketa 2019
ISBN:978-80-86803-56-2
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace