Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

130: ČAS HVĚZDOPLAVCŮNikkarin

Třetí pokračování plánované tetralogie 130 scenáristy a kreslíře Nikkarina vychází po „dlouhé době“ – až pět let po druhém dílu Hodní, zlí a oškliví –, jak si většinou stěžují fanoušci série. Úvod formou filmových titulků opět seznámí čtenáře s protagonisty, poté ho ve třech částech vrhne do postapokalyptického prostoru a navrch přidá tři stripy o zvířátku Kňchovi a devítistránkovou galerii. Antoine a Křižák se setkají s Boem navracejícím se z chronooblasti, kde ubíhá čas mimo všechny zvyklosti, a všichni dál vytrvale bojují s Lupusovou bandou padouchů. Ta ale posílila v mutacích i bezcitnosti. Černobíle ztvárněný komiks oscilující mezi sci-fi a fantasy se nezrodil ve vzduchoprázdnu, nýbrž čile reaguje na mnohé podněty tohoto média, na vývoj filmu i počítačových her a citačně si také pohrává s kultovní filmovou sérií Star Wars.

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby píše i scénáře). Knižně debutoval třemi svazky rozsáhlého autorského komiksového projektu 130: Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do fantasy světů se vydal v parodickém, videoherní estetikou a motivikou syceném komiksovém románu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu (2019). Pro časopis Čtyřlístek vytváří od roku 2016 seriál Hubert & Hugo (knižní soubor prvních jedenácti příběhů vyšel v roce 2021), do časopisu Raketa přispíval Dobrodružstvími Rockyho a Terky a seriálem Uno, Duo, Tria (souborně 2022), aktuálně i do nového sešitového vydání Rychlých šípů seriálem Plantážníci (2022). Ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže od Teda Hughese (2014), Pána a vrabce Marky Míkové (2017) či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

130: ČAS HVĚZDOPLAVCŮ
Ilustrátor: Nikkarin
112 stran
Praha, Labyrint 2015
ISBN:978-80-87260-70-8
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace