Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Úvodem k ročníku 2021/2022

Připravujeme tento katalog v době, kdy vydávání knih ovlivňuje zvýšená ekonomická zátěž, a k tomu před více než dlouhým půlrokem vypukl válečný konflikt na Ukrajině, způsobený ruskou agresí. I přes navýšení cen energií a papíru reagovala na tuto událost česká nakladatelství vydáváním dvoujazyčných knih pro děti, zvýšeným zájmem o ukrajinskou literaturu a knižními dary pro děti i dospělé, kteří do České republiky přišli z krajiny zatížené válečnými útrapami.

V ročenkách Svazu českých knihkupců a nakladatelů stále figuruje velké množství knih pro děti a mladé čtenáře, které v současnosti tvoří více než desetinu tuzemské produkce. Právě pod hlavičkou SČKN proto znovu, tentokrát již pojedenácté, přinášíme výběr knih pro děti a mládež za poslední rok (od září 2021 do září 2022). Po minulém roce, který byl neobvyklý kvůli pandemii a přinesl hned dva katalogy, a to jarní a podzimní, avšak oba pouze v elektronické podobě, se opět vracíme ke katalogu výročnímu a tištěnému. Zeštíhlel na 36 titulů a tiskneme jej ve zmenšeném formátu. Vycházíme tedy vstříc kladným ohlasům na papírovou verzi, jež tak může být k dispozici všude, kde je jí třeba: v rodinách, ve školách, v knihkupectvích i v knihovnách.

V doporučeních, na jaký věk určitá kniha cílí, jsme se v kolektivu autorů shodli na označení lichými čísly. Doporučení berou v úvahu nakladatelskou tiráž, občas jsme ale využili naši odbornou i osobní zkušenost a pozměnili jsme nakladatelem navrhovanou věkovou dedikaci (většinou v takových případech tituly posouváme ke staršímu věku). Samozřejmě si ale uvědomujeme, že ve výběru knih k četbě je potřeba přihlížet zejména k individuálním zájmům dětí a mladých čtenářů. A jaké tituly v tomto katalogu převládají? Objevíte tu tituly pro nejmenší a začínající čtenáře, ale s uspokojením konstatujeme, že převážná většina knih cílí na devítileté a starší a jejich žánrový rozptyl je pestrý.

Dobrodružné i intimní příběhy s dětskými hrdiny, z nichž se některé vrací k minulosti, pokračování sci-fi románu, niterná poezie, komiksy, encyklopedie a uměleckonaučné knihy (o výtvarném umění a fotografii) by měly zaujmout, dojmout, poučit, pobavit. Současně také rozšiřují schopnost se dorozumět a leccos pochopit v rodině, kolektivu, mezi vrstevníky, obohatit si slovní zásobu a umět se zastavit nad četbou a chvíli neproklikávat displeje elektroniky.

Nesnižujeme přitom význam informační báze sociálních sítí a ani možnost občas si postesknout nebo se podělit o radost v různých momentech života. Teprve chvilka s knihou ovšem přináší ponor do všech hlubin příběhů a různých oborů, které mohou být sdíleny pozorně a s opakovaným porozuměním.

Věříme, že si v předkládaném výběru nakonec dokážou vybrat čtenáři celého věkového spektra. Máme zkušenost z knihoven a víme, že si katalog prohlížejí a podle něj knihy půjčují i senioři. Leckdy tak činí sami pro sebe (a nejen pro vnoučata), a rozšiřují tak hranice čtenářských doporučení. I ty jsou totiž pohyblivé, stejně jako naše životy.

Za kolektiv autorů příjemné chvíle se čtením přeje

Jana Čeňková

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace