Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Úvodem k ročníku 2019/2020

Čte se v době koronavirové pandemie (a uzavřených restaurací, kin, divadel či stadionů) častěji? Tráví lidé čas, který „získali“, protože nemohou cestovat, sportovat či slavit, u knih? Čtou děti více, když nemohou do školy? Nebo si všechen ten nečekaný prostor zabrala stále atraktivnější a  lákavější digitální média a televize? Žádná čísla o změnách chování českých (ale ani zahraničních) čtenářů zatím nejsou k dispozici, lidé se zajímají především o statistiky nakažených. Nicméně v duchu rčení o tom, že každá krize je zároveň i šancí, buďme optimisty a doufejme, že knihy alespoň dočasně najdou více velkých i malých čtenářů, kteří zůstali doma.

Uzavření knihkupectví v březnu a dubnu sice zastavilo vydávání knižních novinek, ale jen načas a během podzimní sezóny se většina titulů se zpožděním na knižní pulty dostává. Zatím (psáno začátkem října) ještě přetlak není výrazně patrný, ale lze předpokládat, že během předvánočních týdnů se knihkupectví zaplní novinkami ještě více než dříve. I proto trojice lidí, kteří se literaturou zabývají profesionálně (a tudíž pravidelně a se znalostí kontextu), připravila další katalog, jenž by měl dětem, rodičům i pedagogům usnadnit výběr z aktuální nabídky.

Domníváme se, že šestatřicet titulů v našem výběru je vzorek reprezentativní a pestrý, kvalitativně nijak nezaostávající za výběry předchozích let. Nacházejí se zde sbírky poezie, pohádky, příběhy dětí, fantasy i sci-fi, dobrodružné příběhy i encyklopedie a jiné naučné publikace. Tak trochu proti očekávání jsme se rozhodli zařadit také knihu, která může být užitečná nejen studentům posledních ročníků základních a středních škol, ale také jejich rodičům a učitelům. Publikace Michala Černého nazvaná Život onlife je totiž záslužným, informačně hutným, a přitom srozumitelně podaným výkladem výhod a nebezpečí, s nimiž se lze střetnout v kyberprostoru, kde všichni (a starší děti a mládež zejména) trávíme mnohem více času než ještě před několika málo lety. A pandemie nevyzpytatelné nemoci s nepoetickým názvem Covid-19 život uvnitř sociálních sítí ještě prodlužuje a zintenzivňuje.

Jinak ale ve výběru převažují tradiční motivy a kulisy: zvířata a příroda v hravě naučných, románových i poetických formách, příběhy pohádkové, humorné i napínavé, jazykové hříčky i syrové příběhy ze života, který se s některými dětmi (zde naštěstí jen literárními hrdiny) vskutku nemazlí. Tvorba pro děti je v Česku v uplynulých zhruba patnácti letech po předchozím tápání na zřejmém vzestupu. Zahraničí objevilo pozoruhodné české autorské knihy Petra Síse nebo Chrudoše Valouška, k poezii pro děti všech věkových kategorií se obracejí renomovaní básníci i mladší generace a dospívající dívky hltají zamilované příběhy svých vrstevnic. V posledních letech jako by si čeští tvůrci začali všímat také skupiny trochu opomíjené, totiž starších kluků. Obavy z této věkové skupiny měly své opodstatnění: zatímco jejich rodiče vyrůstali v období reálného socialismu, kdy verneovky a mayovky patřily k málo možnostem, jak zažít velká exotická dobrodružství, v současnosti se kluci v tomto věku baví hlavně u počítačových her či televizních seriálů, a když už vezmou do ruky knihu, obvykle jde o globálně populární fantasy nebo sci-fi anglosaského autora.

Nečekaný úspěch zatím dvoudílné série Prašina od Vojtěcha Matochy i vřelé kritické a čtenářské přijetí „terezínských“ próz Františka Tichého však ukazují, že když český spisovatel (nebo spisovatelka) přijde s dobře zkomponovaným příběhem (a je jedno, jestli se v něm vyskytují zázraky vědy a techniky, magie anebo jen všedního života) a napínavým dějem s výraznými postavami, čtenáře-kluky může pro literaturu znovu získat. V letošním výběru máme hned pět takových titulů: robinsonádu mezi dinosaury Expedice badatele Věnceslava Brábka Jana Sováka, promyšlenou, dynamickou a ve všech směrech „velkou“ sci-fi Já, Finis Václava Dvořáka, parodický Nikkarinův fantasy komiks Super Spellsword Sága, příběh z městských ulic Parkourista, v němž Eva Dolejšová nepozorovaně těží z odkazu Jaroslava Foglara, či nový román již zmíněného Františka Tichého Labyrint nedokončených setkání.

Přes všechna úskalí současné situace doma i ve světě je dobré hledět do budoucna s optimismem. Česká literatura produkuje zajímavé, nápadité a přitažlivé texty pro děti i dospívající. Doufejme, že si najdou nadšené čtenáře.

 

Za autory katalogu Pavel Mandys

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace