Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Sofinka a záhadné zvířátkoMartin Vopěnka

Předškolačka Sofinka se radostně vypravila s rodiči do zoologické zahrady, její největší pozornost však namísto žiraf, slonů a lachtanů upoutá prázdný výběh. Tatínek jí přečte nápis na plotě: „Když nejsem ve výběhu, odpočívám nebo spím.“ I při další návštěvě ZOO holčička dychtivě míří k témuž výběhu, a ten je opět prázdný a pak znovu a ještě jednou. Sofie začíná fantazírovat o tom, jaké podivuhodné zvíře se asi v tajuplném výběhu skrývá. Pak ho konečně na vlastní oči spatří (to už je první měsíc ve škole). Je to pro ni zprvu zklamání – ale záhy si to obyčejné, možná trochu nemocné zvířátko zamiluje. Zkušený autor chytře tematizuje, jak prosté oznámení v zoologických zahradách podněcuje dětskou zvědavost a představivost. A na příkladu vnímavé dívky ukazuje, že odhalené tajemství sice většinou nenaplní velká očekávání, ale i se zdánlivě všední skutečností se lze smířit a radovat se z ní.

Martin Vopěnka (1963) je nakladatel a spisovatel, píše pro čtenáře všech věkových kategorií. Za svou tvorbu pro děti a mládež dostal řadu ocenění, mj. Zlatou stuhu za knihu Nová planeta (2015), Cenu učitelů za knihy O duši a dívce (2016) a Biblické příběhy pro nevěřící děti (2018), mezinárodního uznání se dočkala Nová planeta (katalog White Ravens). Jeho knihy byly přeloženy do osmi jazyků, podle románu Spící město (2011) byl natočený stejnojmenný celovečerní film (2021). Z tvorby pro dospělé se příznivého přijetí v zahraničí dočkalo britské vydání románu Můj bratr Mesiáš z roku 2017 nebo polské vydání románu Moje cesta do ztracena (2005). Na podzim 2021 mu v češtině vyšel román Poslední stanice Hamburk.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), která byla přeložena do několika jazyků a autorce vynesla nominaci na Zlatou stuhu. Vedle vlastních autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu (Pohádka o Ipsíkovi, 2016, Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala řadu příběhů pro děti, např. Kde domov můj: Příběh hymny (2018), Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna Zvířátka z malinové paseky (nové vydání z roku 2019) a Medvídek Popo (2019).

Sofinka a záhadné zvířátko
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
76 stran
Praha, Práh 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7252-875-2
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace