Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Smutno se musí vyšeptatLenka Rožnovská

Věnčina maminka má už několik dní „déčko“, ale není to dětský televizní program, jak si hlavní hrdinka knihy zprvu myslí. Déčko je deprese, nemoc úplně jiná než kašel. Souvisí se smutkem, který nakonec přepadává i zmatenou Věnku. O domácnost se najednou stará starší brácha Vašek, protože táta odjel hodně daleko s polární expedicí. Maminka nemluví, nejí, nepije, úplně jako by ji zaklela zlá čarodějnice. Věnčiny jedničky ve škole se mění v „trojkové krákory“ a její „radarový pupík“ puká na poplach. Ještěže pod peřinou je to pořád stejně bezpečné a holčička si tu může postěžovat. Smutno se totiž musí vyšeptat a potíže se dají společně zvládnout, pokud se nedorozumění včas vysvětlí. Lenka Rožnovská se rozhodla psát o psychické nemoci s pomocí pohádkových metafor, aby ji pochopili i menší čtenáři. Kniha spadá do ediční řady Má to háček a pomáhá otevřít nelehké téma dětem, rodičům, ale i pedagogům.  

Lenka Rožnovská (1972) patří mezi zkušené autorky literatury pro děti. Vystudovala český jazyk a občanskou výchovu v Olomouci a poté působila jako pedagožka. V roce 2007 začala publikovat pohádky na pokračování v časopise Sluníčko a od té doby jí vyšlo přes čtyřicet knih pro čtenáře zejména předškolního a mladšího školního věku. Mezi nejoblíbenější patří Zachráněné Vánoce, Dědo, ty jsi indián!, Autíčko Karlík nebo Tatínku, nezlob! či nejnověji Povídání o svaté Anežce České (2020). Autorka spolupracuje s knihovnami na nejrůznějších projektech podporujících čtenářskou gramotnost a její inspirací bývají právě děti, ať už vlastní, nebo ty ve školách.

Kristýna Plíhalová (1985) je ilustrátorka a komiksová kreslířka. Vystudovala dramaturgii na DAMU, své komiksy publikuje časopisecky i knižně. Spolupracuje s Českou televizí při tvorbě dětských pořadů na kanálu Déčko. V roce 2020 vydala autorskou knihu Encyklopedie dobrých skutků, ve které radí nejmenším čtenářům, jak se stát dobrodějem. Na komiksovém životopisu V hlavní roli Tomáš Holý (2021) spolupracovala se scénáristou a spisovatelem Otou Karsem.

Smutno se musí vyšeptat
Ilustrátor: Kristýna Plíhalová
72 stran
Praha, Albatros a Pasparta 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-06140-5
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace