Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Skladatelník (55 hudebních géniů a co o nich vědět)Anna Novotná

Encyklopedie vybraných českých a světových hudebních skladatelů počínaje Johannem Sebastianem Bachem po Jana Dismase Zelenku zahrnuje i tvůrce z druhé poloviny dvacátého století, kteří bývají v hodinách hudební výchovy obvykle opomíjeni. Řazení osobností je abecední, takže čtenář se v knize snadno orientuje. Po přečtení prvního hesla ví, jaké informace může (a také kde na konkrétní straně) očekávat. Ze životopisných údajů jsou uvedena nejzajímavější fakta a také kuriozity, které se k hudebním velikánům váží. Kromě hudebního stylu a významných děl autorka přibližuje jejich povahu či neobvyklé záliby. Proč Antonína Dvořáka fascinovaly vlaky, kdo vnímal tóny jako barvy nebo která skladba hrála při prvním přistání člověka na Měsíci? Anna Novotná ví, čím v encyklopedii zaujmout. To vše podkresleno nezaměnitelnými ilustracemi Jiřího Votruby.  

Anna Novotná (1959) je redaktorka, publicistka a autorka řady naučných publikací pro děti a mládež. Nepříliš populární oblast vážné hudby přiblížila dětem v knize Opera nás baví (2005, společně s Jiřinou Markovou), kterou ilustracemi doprovodil Jiří Votruba. V podobném duchu úspěšná spolupráce obou tvůrců pokračovala na popularizačních titulech Divadlo nás baví (2008) a Balet nás baví (2009). Žáky základních škol upoutala vtipně pojatými příručkami Kdo jinému jámu kopá (2013) a Kdo se směje naposled (2016), díky kterým již nespletou žádné přísloví či pořekadlo.

Jiří Votruba (1946) je český malíř, grafik a ilustrátor především knih pro děti. Vystavoval na více než 50 autorských výstavách po celém světě a spolupracoval s nejvýznamnějšími českými nakladateli dětské literatury. Mezi dětmi jsou oblíbené jeho ilustrace naučných knih o hudbě Opera nás baví (2005), Prodaná nevěsta (2015), Rusalka (2017). Ilustroval i nové vydání knihy Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička (2010) nebo Malého pražského chodce (2013) Ondřeje Hníka.

Skladatelník (55 hudebních géniů a co o nich vědět)
Ilustrátor: Jiří Votruba
120 stran
Praha, Práh 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7252-878-3
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace