Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

S Komenským do komiksuKlára Smolíková

Dvanáctiletá Filipa má slavit narozeniny, a venku prší. Tatínek tedy najde náhradní řešení – únikovou hru. Spolužák Vavřinec navrhne jednu, která se jmenuje Cesta z labyrintu. Čtveřice dětí se nechá zavřít v místnosti s dekoracemi, záhy se však ukáže, že únikovka je tak trochu magická a děti přenese do minulosti, kde spolu s Janem Amosem Komenským procházejí důležité etapy jeho života, přičemž potkávají nejen jeho skutečné spolupracovníky, ale také fiktivní postavy z jeho knih. Původně výstavní projekt komiksových panelů Smolíková doplnila o poutavý příběh dnešních školáků, jehož tok v pravidelném rytmu střídají nápaditě a chytlavě zkomponované komiksové strany a dvoustrany Lukáše Fibricha. O životě a díle Komenského se čtenáři dozví vše podstatné v dobových souvislostech a s občasnými parafrázemi současnosti. Navíc s pomocí vynalézavé nadsázky, jemného humoru a poučené zkratky.

Klára Smolíková (1974) studovala na katedrách estetiky a teorie kultury na FF UK. Píše knížky pro děti (Knihožrouti, 2016, Spolkla mě knihovna, 2017, Cha, cha, chá, zasmál se Mordechaj, 2020) a scénáře ke komiksům (Viktorka a vesmírná dobrodružství, 2014, Husův dům, 2015), počítačovým hrám i večerníčkům (Vynálezce Alva, 2012), spolupracuje s dětskými časopisy. Ve své tvorbě často kombinuje edukativní prvky se zábavnými. Připravila výstavu KOMenský v KOMiksu v Národním pedagogickém muzeu.

Lukáš Fibrich (1974) studoval animovanou tvorbu na FAMU a v ateiéru filmové a televizní grafiky VŠUP. Věnuje se kreslení ilustrací do dětských knih, časopisů a jazykových učebnic. Je také oblíbeným komiksovým tvůrcem, v časopise ABC vychází stripová série Mourrison (knižně 2006 a 2010), za niž získal v roce 2020 výroční komiksovou cenu Muriel, je také výtvarníkem publikace Obrázky z moderních československých dějin (2016).

S Komenským do komiksu
Ilustrátor: Lukáš Fibrich
144 stran
Praha, Portál 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-262-1656-8
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace