Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Rýmovačky opičíMarka Míková

Všestranná umělkyně Marka Míková ve své poezii pomrkává jedním okem po dětech a druhým po dospělých. V cyklu šestnácti kratších básní, rámovaném příchodem a odchodem opice, spontánně líčí každodenní příhody ze života – vypravěčka chodí s opičkou ven, škádlí se spolu, pozorují okolní svět, vaří, jdou spát, a nakonec opička odskáče někam jinam, možná ke čtenářům domů… Mile prostořeké rýmovačky o opici se zrodily díky imaginaci dítěte, které nerozumí rozhovoru dospělých: veselý podnapilý pán totiž přes plot prosil maminku, jestli by se nepostarala o jeho opičku. Vzápětí je na scéně nová kamarádka opice, totiž spřízněná duše, která dává životu smysl, vnáší do něj radost a především – údiv. Ptáci se vztekle podivují, jak opice „lítá“, opice nerozumí lidskému dojetí u moře, člověk nechápe, že „není nic srandovnějšího než šlapat si po ocásku“. Hravé, asociativní básně svobodomyslně a humorně doprovázejí kolorované linoryty Chrudoše Valouška.     

Marka Míková (1959) absolvovala obor režie a dramaturgie loutkářství na DAMU, vystupovala v několika hudebních skupinách (nyní Zuby nehty). Pracuje jako režisérka v divadlech Minor a Lampion (adaptace Karafiátových Broučků, 2018), věnuje se rovněž dabingu. Její prozaická prvotina Roches a Bžunda s ilustracemi Juraje Horvátha získala ocenění Nejkrásnější česká kniha 2002. Vypravěčsky neotřelá próza JO537 (Zlatá stuha 2010) byla podobně jako Knihafoss (2007), Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera. V roce 2021 vydala audioknihu První pohádková pohotovost a tři tištěné knihy pro děti – vedle Rýmovaček také lovestory Kabát a kabelka a prózu Kluk v ohni o odvaze chlapce, který utrpěl těžké popáleniny

Chrudoš Valoušek (1960) absolvent VŠUP, pracoval v 80. letech jako noční hlídač, topič a správce depozitáře. Svými dřevořezy a linoryty nezaměnitelně ilustroval mj. knihy O Zlaté mrkvi (2003) Renaty Bellingerové či Ďáblův slovník (2010) Ambrose Bierce. Laureát Ceny Revolver Revue 2010 získal za album Chrudošův mix přísloví (2008) ocenění Nejkrásnější kniha světa, udělované na veletrhu v Lipsku. Na úspěch navázal autorskou knihou Chrudošův zvěřinec (2013) a především linoryty k pohádkovému libretu Václava Maška Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (2017, Cena knižního veletrhu v Bologni).

Rýmovačky opičí
Ilustrátor: Chrudoš Valoušek
32 stran
Praha, Baobab 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7515-133-9
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace