Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Nicky & VěraPetr Sís

Dnes už víme, že Sir Nicholas Winton patří mezi velké postavy začátku druhé světové války, on sám si to však nikdy nemyslel. O svém tajném organizování transportů židovských dětí z Československa do Velké Británie se „Nicky“ za celý život nikomu nesvěřil. Když ukryté dokumenty o téměř sedmi stovkách zachráněných dětí našla jeho žena, vyšlo najevo, že pan Winton nebyl v roce 1939 pouhým pracovníkem v bance. Příběh o dětech ušetřených holocaustu je nyní předkládán i dětskému čtenáři. Spisovatel a ilustrátor Petr Sís ho nabízí s minimem slov, zato však originálně výtvarně zpracovaný. Najdeme zde tradiční Sísovy alegorické mapy a průřezy, bludiště, razítka a skryté perokresby. Kombinace výtvarných stylů působí hravě a neprvoplánově, nutí čtenáře prohlížet si Nickyho a Věru stále od začátku. Tíživé téma je popsáno jednoduše a místy zkratkou, částečně i díky pohledu vypravěčky Věrky, která přesun vlakem do Londýna zažila na vlastní kůži. Kniha patří do kategorie naučné literatury pro mládež, díky přímočarému stylu však může oslovit i čtenáře mnohem mladší.

Petr Sís (1949) je světově proslulým ilustrátorem a autorem knih pro děti. Působil jako hudební publicista, novinový kreslíř, autor filmových plakátů a obalů hudebních desek. Studoval na Royal College of Art v Londýně a pražské VŠUP. V rámci nabídky výboru olympijských her v Los Angeles natočit animovanou sportovní znělku odcestoval v roce 1982 do USA, kde s rodinou žije dodnes. Je autorem více než pětadvaceti autorských knih pro děti (Hrej, Mozarte, hrej, 2006, Tři zlaté klíče, 2007, Komodo, 2016) a mládež (Tibet: Tajemství červené krabičky, 1998, Strom života, 2003, Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, 2007) a přibližně šedesát dalších knih ilustroval. Je držitelem Ceny Hanse Christiana Andersena (2012). Věnuje se také filmové animaci a nástěnným malbám. Příběh skromného hrdinství Nicholase Wintona ho oslovil zcela náhodou, když během procházky Prahou se svým synem narazil v Národním muzeu na oslavu Wintonových stých narozenin.

Nicky & Věra
Ilustrátor: Petr Sís
64 stran
Praha, Labyrint 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-86803-72-2
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace