Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Liščí očiPetra Hůlová

Liščí oči jsou prvním románem pro mladé čtenáře od Petry Hůlové, uznávané autorky knih pro dospělé. Ve vyprávění se střídají třináctiletí sourozenci Zuzka a Eda, kteří spatří v koupelně lišku. Díky ní se ocitnou v jiné době, v srpnu 1968. Jejich dědovi je dvacet a oni mu můžou zachránit život. A nejen to. Doba okupace Československa ruskou armádou je příležitostí zopakovat si dějepis na vlastní kůži a pokusit se změnit klíčové momenty v historii českého národa. Za denního světla jsou Zuzka s Edou neviditelní, v noci se naopak můžou obejmout se svou těhotnou babičkou, která čeká jejich mámu. Jejich první cesta letadlem je do Moskvy a rovnou s prezidentem Ludvíkem Svobodou. Cíl mise: zabránit českým politikům podepsat moskevský protokol, který náš stát uvrhl do dvacetiletého područí Sovětského svazu. Liščí oči zaujmou starší mládež nebo čtenáře se zájmem o historii a nabízejí zajímavé srovnání jednoho světa ve dvou odlišných časech – ať už jde o neexistenci metra, mobilních telefonů, nezamykání domů nebo papírových novin, na nichž se pod našimi prsty rozmazává inkoust.      

Petra Hůlová (1979) je renomovaná autorka tematicky i žánrově rozmanitých próz. Její první román Paměť mojí babičce z roku 2002, oceněný Magnesií Literou za Objev roku, se odehrává v Mongolsku, kde autorka dva roky pobývala; mongolistiku a kulturologii také vystudovala na FF UK v Praze. Za prózu Umělohmotný třípokoj (2006) obdržela Cenu Jiřího Ortena a v roce 2008 získala také Cenu Josefa Škvoreckého za román Stanice Tajga. Mezi nejnovější prózy patří kontroverzní dystopie Stručné dějiny hnutí (2018) a psychologický text o střídavé péči Zlodějka mýho táty (2019).

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) patří k nejmladší generaci českých komiksových tvůrců, která již vstřebala současné zahraniční tendence a komiks vnímá jako samostatnou a tematicky i žánrově rozvrstvenou uměleckou disciplínu. Vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby si píše i scénáře), z nichž nejrozsáhlejší je zatím trilogie nazvaná 130 se svazky Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do světa fantasy se vydal v parodickém sešitu Spellsword Saga VII (2012), který pojal jako neobvyklý komiksový gamebook, i ve volně navazujícím komiksovém románu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu (2019). Pravidelně přispívá komiksovými seriály do časopisů Čtyřlístek a Raketa a ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže od Teda Hughese (2014), Pána a vrabce Marky Míkové (2017) či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

Liščí oči
Ilustrátor: Nikkarin
370 stran
Praha, Argo 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3595-4
Věk: (12+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace