Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Labutí důmDaniela Krolupperová

O čem se snilo za první republiky? Labutí dům přináší až dojemný příběh o nejednom splněném snu a možná překvapí dnešní školačky nejen tím, že děti rodičům vykaly, ale narazí tu poprvé třeba i na nezvyklé onkání, cizokrajně znějící názvy látek anebo na zmínky o prvním dívčím gymnáziu ve střední Evropě či na jméno Elišky Junkové a Gerty Radnitzové Coriové. Příběh dívky z pražského Žižkova se odehrává v letech 1924–1932, během kterých se Rézi jako dcera podomní švadleny a zpola válečný sirotek díky píli a upřímnému zápalu propracuje ke svému snu stát se kostýmní návrhářkou. Osudy Rézi a jejích přátel jsou inspirativní i tím, jaké hodnoty mladí lidé před skoro sto lety vyznávali a opravdově žili na cestě za svými cíli. Bohatě ilustrovaná kniha svou vkusnou typografií a kultivovaným vyprávěním evokuje atmosféru prvorepublikového optimismu, elegance a noblesy a vyjadřuje rovněž jasný morální postoj.  

Daniela Krolupperová (1969) po studiích severských jazyků na FF UK pracovala jako redaktorka České tiskové agentury. Nyní se věnuje překladatelství a literární tvorbě. Starším čtenářům adresovala knížky s historickou tematikou, například M. D. Rettigová – Tajný deník schovanky (2006) či detektivku z 19. století Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Její zájem o dějiny se promítl také do svazku Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou, Zlatá stuha). V nakladatelství Portál vydala pohádky pro mladší školáky Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013) a Jde sem lesem (2016, vše s ilustracemi Evy Chupíkové). Píše rovněž pro edice První a Druhé čtení a nevyhýbá se ani látkám citlivě zobrazujícím problematické stránky dětství.

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Zaměřuje se na digitální grafiku, ilustraci a knižní tvorbu pro děti. Za interaktivní autorské knihy Můj prázdninový deník (2011) a Moje hrady a zámky (2015) získala nominaci na Zlatou stuhu. Ve vlastním nakladatelství Hranostaj vydává sérii hravých průvodců S pastelkami po …, přibližující významné architektonické památky našich měst a venkovských sídel. Projekt čítá už přes šedesát titulů.

Labutí dům
Ilustrátor: Eva Chupíková
180 stran
Praha, Mladá fronta/Albatros Media 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-204-5907-7
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace