Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Kubíkova cestaJakub Špičák

Jedináček Kubík si předevčírem přinesl domů vysvědčení z první třídy a už se trochu nudí. Ovladač k televizi vymění za mobilní telefon, milující, avšak zaneprázdnění rodiče mu zatím žádný program nepřichystali. Spasí ho e-mail od babičky, která ho zve na prázdniny. Nejede vlakem na venkov, jako jeho slavný literární předobraz Honzík, k prarodičům do bytovky v jiném městě ho odveze autem táta. Během jednoho týdne u babičky a dědy se Kubík spontánně seznamuje s vrstevníky, zažije pravou letní bouřku, podstoupí hrdinskou zkoušku, aby byl přijat do party, poznává sourozeneckou rivalitu a první konflikty mezi kamarády. Jakub Špičák ve své knižní prvotině navázal na silnou tradici poctivého, klasického a čtenářsky vděčného vyprávění (se spisovným jazykem, přímočarou charakteristikou postav i situací a také dopovězením pointy), které oslavují obyčejné hrdiny, v jejichž společnosti se malí čtenáři pobaví, zažijí napětí a mohou také emočně povyrůst.

Jakub Špičák (1974) pracuje jako softwarový inženýr. S psaním začal jako bloger a autor povídek, první tištěnou knihu, která titulem upomíná na jeho vlastní oblíbenou četbu z dětství, tedy Říhovu Honzíkovu cestu, věnoval svým dvěma synům. Autentickému příběhu o prázdninové cestě za dobrodružstvím přiznává autobiografickou inspiraci.

Petra Lukovicsová (1980) je slovenská ilustrátorka, absolventka Školy užitkového výtvarnictví v Kremnici, kde studovala tvorbu hraček a dekorativních předmětů. Věnuje se knižní a produktové ilustraci, často kombinuje digitální a analogové techniky. Z knih vydaných v češtině ilustrovala Cestu na svět Jany H. Hoffstädter (2016), ilustracemi ke knize Kubíkova cesta navázala spolupráci s nakladatelstvím Host.

Kubíkova cesta
Ilustrátor: Petra Lukovicsová
144 stran
Brno, Host 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-0596-8
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace