Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Jak si žijí mláďataMiloš Anděra

Renomovaný zoolog Miloš Anděra se spojil s kreslířem Michalem Sušinou a připravili zábavnou encyklopedii pro nejmladší zájemce o život zvířat. Tematicky zaměřené dvoustrany se věnují jak různým fázím vývoje mláďat (narození, stravování, výchova), tak rozmanitým živočišným druhům a životním prostředím. Stručná základní informace je rozvedena názornými příklady s komiksově laděnými ilustracemi (včetně přímé řeči v bublinách), jež cíleně vyzdvihují neobvyklé až kuriozní jevy. Autoři přitom nezapomínají ani na to, že život mláďat není vždy jen radostný a roztomilý, ale že na nezkušené číhají životu nebezpečné nástrahy od predátorů i vlastních sourozenců nebo rodičů. Převažuje však veselý tón a vtipné příklady, díky nimž mladí čtenáři vstřebají i mnoho podstatných informací o světě zvířat, které se jim budou hodit v hodinách přírodopisu i při výletech do přírody.

Miloš Anděra (1947) pracoval téměř 40 let v Národním muzeu v Praze jako zoolog se zaměřením na savce. Kromě mnoha odborných studií a knih se věnuje popularizaci přírodních věd. Napsal téměř dvě desítky publikací určených široké čtenářské veřejnosti, z nichž k nejúspěšnějším patří Vyhubená zvířata (1998), Národní parky Evropy (2008), Poznáváme naše savce (1982), Naši netopýři (2014), Od jara do zimy (2018) a zejména Encyklopedie naší přírody, která vyšla už ve čtyřech vydáních (2000–2017). Rozšířená verze Encyklopedie evropské přírody (2007) byla přeložena do deseti jazyků.

Michal Sušina (1964), absolvent oboru výtvarné zpracování animovaného filmu na Filmové škole ve Zlíně, působil jako animátor na projektech zahraničních produkcí. Několik let také spolupracoval s různými reklamními agenturami jako storyboard artist. Od roku 2011 se věnuje ilustrování knih pro děti. Jeho kresby doprovodily knihy Ivy Geckové (Jak to chodí v psí školce, 2018, Strýček Vendelín, chlupatý meloun, 2019) a především Zuzany Pospíšilové (mj. Prázdniny v talíři, 2016, Psí pohádky, 2017, Křeček v utajení, 2019, Sportovní pohádky, 2015, Knihovnické pohádky, 2016).

Jak si žijí mláďata
Ilustrátor: Michal Sušina
64 stran
Praha, Slovart 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-276-0088-5
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace