Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Já, člověkOlga Stehlíková

„Encyklopedie současného člověka“ shrnuje více než šest desítek portrétů lidí, kteří sami sebe charakterizují na základě profese, koníčku, sociálního statusu, sexuální orientace či momentální životní situace. Jedná se o vítězný text literární soutěže Albatrosu na téma Svět kolem nás. Krátké vizitky, typicky na půl tiskové strany a doplněné celostránkovou barevnou ilustrací, jsou nadepsané „štítkem“, který shrnuje pozici, z níž respondent hodnotí svůj život: Jsem v pubertě, Jsem pařič, Jsem lékařka na misi, Jsem bezdětná, Jsem obyčejný člověk, Jsem narkoman, Jsem literární postava. Už jen tento výčet příkladů naznačuje pluralitu světonázorů, s nimiž chce tato publikace konfrontovat čtenáře staršího školního věku a budovat základy tolerance v mezilidském soužití.   

Olga Stehlíková (1977), spisovatelka, editorka a literární publicistka, vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK a publicistiku na VOŠP v Praze. Od r. 2020 vede edici poezie nakladatelství Odeon. Je autorkou několika básnických sbírek, za debut Týdny (2014) získala cenu Magnesia Litera za poezii. Publikovala také několik textů určených dětem: Její kniha Kluci netančej! (2019) z prostředí baletní školy bojovala s genderovými předsudky. Jazykově nápaditý pohádkový příběh Kařut a Řabach (2019) získal nominaci na Zlatou stuhu.

Nikola Logosová (1992), vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Věnuje se knižní ilustraci, grafice, plakátům a autorským knižním projektům. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha (2017). Zvítězila v soutěži Czech Grand Design jako ilustrátorka roku 2019. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, mj. Rekomando Robina Krále (2015), Předvečer svatého Mikuláše Lukáše Csicselyho (2017), Klub divných dětí Petry Soukupové (2019) či publikaci Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019), za niž získala Zlatou stuhu.

Já, člověk
Ilustrátor: Nikola Logosová
104 stran
Praha, Albatros 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-00-06188-7
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace