Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Hubert & HugoNikkarin

Oba hlavní hrdinové komiksové série, která vychází v časopise Čtyřlístek od roku 2016, sice zažívají příběhy málem jako Indiana Jones nebo Tintin, ale přesto působí velmi civilně až křehce: Hubert jako intelektuál ze čtyřicátých let s bekovkou a kulatými brýlemi, Hugo jako duchapřítomný, jen občas zmatkující kluk. Sebrané příběhy dvou odvážných horolezců, otce a syna, jsou sympatické přímočarostí a bezstarostností. A oživují dobré tradice dobrodružných komiksů pro děti. Většina příběhů se vydává do exotických lokací (samozřejmě nejčastěji v horách), ale dojde i na napínavá dramata odehrávající se takříkajíc za humny, v duchu Rychlých šípů. Jako celek je to pestrá směs, která i starší čtenáře odzbrojuje samozřejmostí, s jakou se zde dějí nečekané, nepravděpodobné a někdy vyloženě nadpřirozené věci. Ale v komiksu pro děti je dovoleno téměř vše, když nechybí správná míra nadsázky a vtipu – a to Nikkarinovi jde. Pro starší čtenáře autor do děje vpašoval několik popkulturních odkazů a citací, které ale ty méně znalé mladší ročníky nijak neodrazují ani nezdržují.

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) patří k nejmladší generaci českých komiksových tvůrců, která již vstřebala současné zahraniční tendence a komiks vnímá jako samostatnou a tematicky i žánrově rozvrstvenou uměleckou disciplínu. Vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby si píše i scénáře), z nichž nejrozsáhlejší je zatím trilogie nazvaná 130 se svazky Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do světa fantasy se vydal v parodickém sešitu Spellsword Saga VII (2012), který pojal jako neobvyklý komiksový gamebook, i ve volně navazujícím komiksovém románu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu (2019). Pravidelně přispívá komiksovými seriály do časopisů Čtyřlístek a Raketa a ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže od Teda Hughese (2014), Pána a vrabce Marky Míkové (2017) či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

Hubert & Hugo
Ilustrátor: Nikkarin
104 stran
Praha, Labyrint 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-88378-07-5
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace